Tałgat Bałatow oraz Losza Kriżewski - goście z Teatru doc. ujawnili kilka informacji odnośnie sztuki, która w piątek zostanie rozegrana na Scenie na Nowym Świecie z okazji wydarzenia "20 lat po". Podczas spotkania z dziennikarzami omawiano rzeczy, które sprawiły, że sztuka powstała. Pisze Michał Lisowski.


Udało się także dowiedzieć nieco o samej sztuce. Wiemy, że jednym z głównych wątków będzie miłość.

 - Na początku projekt powstał po to aby sprawdzić jakim dysponujemy materiałem. Chcieliśmy zajść nieco dalej niż tylko relacje Polsko - Rosyjskie. Pokażemy nie tylko to co mówi człowiek, ale przede wszystkim w jaki sposób mówi - wypowiedział się jeden z gości Teatru Tałgat Bałatow.

Wiele rzeczy, które niegdyś łączyło Polaków i Rosjan teraz zostanie ukazanych na deskach Teatru. Autorzy chcą skupić się na historii. Wśród nich znajduje się także historia miłosna. Twórcy podkreślają jednocześnie, iż sztuka nie ma wymiaru politycznego. Nie zaprzeczają jednak, że polityka znajduje się gdzieś tam w tle tych wydarzeń. - Polityka jest obecna jak powietrze - mówi Tałgat Bałatow.

Podczas prac nad projektem okazało się, że relacje Polsko - Rosyjskie opierały się na rutynie, sztampowości. Artyści nie unikali tego tematu i wpletli go w fabułę spektaklu. Powstanie dzieła wiązało się przede wszystkim ze słuchaniem relacji historycznych zwykłych ludzi. Były one odbierane zarówno przez Polaków jak i Rosjan pozytywnie. Goście zaznaczają jednak, że ciekawsze opowieści mieli Polacy. Rosjanie popadli w rutynę i nie odbierają tego co się wydarzyło dwadzieścia lat temu w sposób emocjonalny - tak jak Polacy. - Dla Rosjan służba w Polsce nie była niczym nadzwyczajnym - argumentował Tałgat Bałatow.

Teatr doc. z Moskwy występuje w Legnicy już drugi raz. W 2007 roku zawitał do nas po raz pierwszy. W sumie opowieści historycznych będzie sześć. Problemy z barierą językową zostały rozwiązane, spektakl będzie tłumaczony (krótkie opowiadania po polsku). Przedmioty, które będą wykorzystywane w sztuce to np. mleko w tubce czy szampan.

(Michał Lisowski, „Teatr.doc o swojej sztuce”, www.e-legnickie.pl, 11.09.2013)