Grupa legnickich animatorów kultury z kręgów teatru przystąpiła do realizacji oryginalnego przedsięwzięcia o charakterze społeczno-artystycznym. „Zaczepki”, jak nazwano pomysł, mają charakter interwencji w przestrzeń publiczną, której celem jest odtworzenie bezpośrednich i życzliwych relacji międzyludzkich. Inicjatywa zyskała akceptację i finansowe wsparcie Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.


- Gołym okiem widać, że ludzie mają coraz większy problem z bezpośrednimi kontaktami ze sobą. Wyraźnie przenieśli się do wirtualnego świata Internetu i facebooka. Efekt? Zamiast spotykać się, zamykają się w domach, zamiast w oczy gapią się w monitory, a na ulicach mijają się bez uśmiechu, bez próby nawiązania kontaktu i rozmowy. Chcemy sprowokować ich do zmiany. Temu służyć będą nasze kulturalne „Zaczepki” i – jak najbardziej realne – uliczne zaczepki, którym towarzyszyć będzie uśmiech i życzliwość. Liczymy na wzajemność wszystkich pokoleń mieszkańców Legnicy – objaśnia pomysłodawczyni przedsięwzięcia, legnicka aktorka Joanna Gonschorek.

Ten nowy artystyczno-społeczny projekt legnickiego teatru realizowany będzie we współpracy z miejscowymi i zaprzyjaźnionymi organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych oraz Fundacją Teatr AVATAR.  Cel, jaki przyświeca pomysłodawcom, najwyraźniej spodobał się ministerialnemu Narodowemu Centrum Kultury, które na realizację tej oryginalnej inicjatywy przeznaczyło 80 tys. zł z programu Kultura-Interwencje.

- To kolejny dowód wysokiej oceny tego, co robimy w Legnicy. Ale to także miernik naszej skuteczności i umiejętności w pozyskiwaniu zewnętrznych środków na nasze pomysły i działania. Mamy już prawie milion ministerialnych złotych, jakie trafi do teatralnego budżetu na programy realizowane w latach 2013-2014. A przecież zewnętrzne i dodatkowe, do tego naprawdę spore pieniądze, pozyskujemy także od sponsorów, głównie z KGHM i Fundacji „Polska Miedź” – zauważył szef legnickiej sceny Jacek Głomb.

- W tej chwili startujemy z naborem chętnych do uczestniczenia w „Zaczepkach”. Działa już pierwsza grupa, która ma zadania organizacyjno-promocyjne. Przeprowadzane są pierwsze uliczne sondy, które wykorzystamy w reklamie przedsięwzięcia. Chcemy dotrzeć do  ogromnej liczby ludzi bez względu na wiek, pochodzenie, religię, czy stan zdrowia. I co najważniejsze, będziemy namawiać ich do aktywnego włączenia się w naszą akcję. W ten sposób chcemy ożywić miasto, zachęcić mieszkańców do współpracy, do wspólnej zabawy, prawdziwego i niebanalnego spotkania się z  drugim człowiekiem – informuje koordynatorka teatralnych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży Joanna Rostkowska.

- Chciałabym, by nasze przedsięwzięcie było kontynuacją zdarzeń i działań, jakie odbywały się kilka lat temu na Scenie na Piekarach. Łza się w oku kręci, gdy przechodzę teraz obok tego pustego osiedlowego pawilonu, który niemal każdego popołudnia tętnił życiem – mówi prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy Katarzyna Kaźmierczak. – Mam nadzieję, że w przyszłości takim miejscem stanie się po remoncie nasz obiekt na Nowym Świecie – uzupełnił Głomb.

To jednak perspektywa lat. Tymczasem już w czerwcu ruszą w mieście intensywne warsztaty artystyczne: teatralne, taneczne, muzyczne, żonglerskie, scenograficzne oraz inne "zaczepki" w legnickich przestrzeniach. Od 1 do 5 lipca, każdego dnia będą odbywały się akcje happeningowe i performance w Rynku, Parku Miejskim, na osiedlach mieszkaniowych, a także w przestrzeniach zaproponowanych przez uczestników przedsięwzięcia. Spotkanie chętnych do udziału w tym wydarzeniu odbędzie się w teatralnej sali prób 3 czerwca o godz. 17.30  (wejście schodami od strony Starego Ratusza).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia poprowadzą: aktorki Joanna Gonschorek i Katarzyna Kaźmierczak, plastyk i scenograf Tomasz Baran, tancerka i choreografka Małgorzata Rostkowska, muzyk i kompozytor  Amadeusz Naczyński  oraz członkowie legnickiego Teatru AVATAR. Dodatkowych informacji udziela i zgłoszenia przyjmuje Joanna Rostkowska (koordynator projektu, tel. +48 504 890 477, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Podczas realizacji projektu powstanie film pod roboczym tytułem "Spotkanie" oraz album fotograficzny "Widzę Cię". Pod koniec sierpnia każdy z uczestników warsztatów otrzyma te wydawnictwa bezpłatnie na pamiątkę uczestnictwa w „Zaczepkach”.

Grzegorz Żurawiński