Teatralna ballada Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba to pierwsza w dziejach zagłębia miedziowego artystyczna opowieść o jego dziejach. Słodko-gorzka, czasami śmieszna, czasami głęboko wzruszająca historia ostatniego półwiecza. Spektakle w sobotę i niedzielę 3 i 4 grudnia o 19.00 na dużej scenie legnickiego teatru.

Zbiorowym bohaterem tej opowieści są członkowie górniczej orkiestry dętej, których śmierć kolegi z zespołu popycha do wędrówki w krainę wspomnień. Historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Wszystko zaś w klimacie i stylistyce realizmu magicznego. Stąd wśród żywych pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów. Jest patronka górników i „dobrej śmierci”  Święta Barbara, jest i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

Spektakl to dwugodzinna opowieść o minionym półwieczu i ludziach – przybyszach z różnych stron kraju i świata, których połączyła praca i nowe życie, którego byli architektami i uczestnikami. Połączyła ich także orkiestra, którą stworzyli i w której przez lata grali: zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów.

 

W tle losów członków tego zespołu obejrzymy echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów,  pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji… Jest i Krzysztof Kieślowski kręcący propagandowy film zachęcający do pracy na miedzi, jak i Edward Gierek prowokowany perspektywą polskiego Kuwejtu.


  • Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: „To spektakl na zamówienie. Powstał z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Ten prezent jest jednak wart więcej niż kolejna nagroda z zysku dla pracowników KGHM. Zagłębie doczekało się własnej sagi. W tej kreacji zbiorowej wszyscy grają koncertowo”.
  • Krzysztof Kucharski, Polska Gazeta Wrocławska: „Spektakl zdominowała wspaniała Ewa Galusińska (Francuzka). Aktorka zbudowała postać z wielką precyzją od najmniejszego ruchu, po wyrazistą mimikę, tembr głosu i najdrobniejszy gesty. Jest rewelacyjna i nieodparcie komiczna. Dla samej Ewy warto ten spektakl oglądać, cała drużyna na najwyższych obrotach, bo to świetny zespół jeden z najlepszych w Polsce.
  • Ewa Uniejewska, e-teatr: „Aktorzy legnickiego teatru tworzą wyśmienitą orkiestrę. Nie ma osoby, która zagrałaby źle; każda z nich zachwyca umiejętnościami warsztatowymi. Ich grze towarzyszy dystans i dobre wyczucie ironii, inteligentne myślenie o tekście i sytuacji scenicznej. Pokaz Teatru Modrzejewskiej mógłby stać się nauką dla artystów stołecznych, którym legniccy twórcy w niczym nie ustępują. Legnickiego skarbu trzeba strzec” .
  • Janusz Łastowiecki, Dziennik Teatralny:  „To, co jest wielkim plusem sztuki, a widzom daje komfort oglądania, to zespół dobrze współpracujących i świetnie rozumiejących się aktorów. Przełożyło się to na historię opowiadającą o przyjaźni górników, często podszytą jednak traumatycznymi wspomnieniami, gdzie historia dogrywa swoje przeznaczenia”.



Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Krzysztof Kopka
ORKIESTRA
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Bartek Straburzyński
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
premiera: 22 września 2011 r

Obsada:
Katarzyna Dworak (Ubolka/Matka Zdzicha), Ewa Galusińska (Francuzka), Joanna Gonschorek (Św. Barbara), Zuza Motorniuk (Konczita, córka Francuzki), Anita Poddębniak (Skarbek),  Magda Skiba (Jadźka, żona Franka Biedy), Małgorzata Urbańska (Arleta), Bartosz Bulanda (Zenek), Rafał Cieluch (Helmut/Semenko), Bogdan Grzeszczak (Pan Piotr), Robert Gulaczyk (Tolo), Paweł Palcat (Franek Bieda), Mariusz Sikorski (Dziergany), Paweł Wolak (Pan Fuga) oraz gościnnie Mateusz Krzyk (Zdzicho).

Spektakle na dużej scenie w sobotę i niedzielę 3 i 4 grudnia o godz. 19.00.
Przedpołudniowe o godz. 11.00 - w poniedziałek i wtorek 5 i 6 grudnia oraz we wtorek i środę 20 i 21 grudnia.

Bilet 25 zł (ulgowy 15 zł).  Rezerwacja tel. 76-72-33-505; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(żuraw)