Nietypowy projekt artystyczno-terapeutyczny powstaje w legnickim teatrze. Spektakl, który realizuje Paweł Kamza z grupą przyjaciół, nie będzie klasycznym przedstawieniem repertuarowym.  Na scenie i poza nią zawodowi aktorzy wystąpią razem z amatorami, a ich wspólnym celem będzie zbiorowy seans terapeutyczny oswajający widzów ze światem chorób psychicznych. Premiera na dużej scenie w piątek 2 grudnia.

Przedstawienie jest konsekwencją doświadczeń, jakie wnoszą: jego pomysłodawczyni, legnicka aktorka i terapeutka Katarzyna Kaźmierczak, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych, od kilku lat prowadząca zajęcia teatralne w środowisku osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz stale współpracujący z legnicką sceną dramaturg i reżyser Paweł Kamza. Efektem finalnym jest zatem mariaż terapii przez teatr prowadzonej w ramach działającego przy SIT Pogotowia Teatralnego z dramaturgią filozofa i artysty, który właśnie w Legnicy wystawił głośny i nagradzany „Szpital Polonia” (2002), komedię i gorzką satyrą na zdegenerowany świat polskiej służby zdrowia.

Grany pod szyldem Teatru Anagram (teatr stworzony przez SIT) spektakl „Zimno, duszno mi” będzie spotkaniem tych światów. A także zmierzeniem się z problemem depresji, która staje coraz powszechniejszą chorobą dotykającą ogromną liczbę ludzi ze wszystkich środowisk.

- Wykorzystujemy teatr i sztukę nie tylko jako gotową formę artystyczną, lecz również jako pretekst do spotkań, integracji, narzędzie rozwoju osobistego, edukacji i terapii. Jesteśmy także grupą wsparcia – objaśnia Katarzyna Kaźmierczak.

- Zaangażowałem się w ten projekt z powodu przyjaźni, jaka od wielu lat łączy mnie z legnickim teatrem. Zamierzamy grać nasz spektakl  wszędzie, gdzie spotkamy przyjaciół i tam, gdzie zostaniemy zaproszeni. Także w szpitalach i ośrodkach zdrowia psychicznego, w domach kultury. Przedstawienie nie będzie walczyć z chorobą, ze smutkiem i rozpaczą, która spotyka nas wszystkich. Będzie spotkaniem i próbą wspólnego przeżycia problemu, oswojenia go – mówi autor scenariusza i reżyser Paweł Kamza.

Poza książkami medycznymi i psychologicznymi materiałem literackim dla przedstawienia są teksty niemieckich poetów Paula Celana i Ingeborg Bachmann. O wyborze zdecydował jednak nie fakt, że oboje zmagali się z psychicznymi zaburzeniami, ale ich poezja, w której mierzyli się z chorobą, szukając przyczyn, opisując skutki, ale także… korzyści, jakie może przynieść konfrontowanie się z problemem.

Bohaterkami „Zimno, duszno mi” są dwie siostry (Katarzyna Kaźmierczak i Magda Biegańska). Jedna z nich ma schizofrenię. Druga walczy z chorobą siostry. Na życie obu wpływa jednak przeszłość. Ich matka chorowała na depresję, co obciąża życie bohaterek nawet po jej śmierci...

Spektakl realizowany jest dzięki dotacji Fundacji Rosa z Wrocławia. – Wierzę, że kulturoterapia zapobiega niebezpieczeństwu wykluczenia z życia społecznego, jakie dotyka niektóre grupy ze względu na ich niepełnosprawność czy odmienność. W tym przypadku chodzi o uwrażliwienie, głównie młodzieży, na problemy, jakie niesie choroba psychiczna – uzasadnia prezes fundacji Bogdan Pecuszok.


Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w Legnicy
Teatr Anagram
ZIMNO, DUSZNO MI
scenariusz, reżyseria,  opracowanie muzyczne: Paweł Kamza
scenografia, kostiumy, charakteryzacja: Bożena J.Jakimczyk
reżyseria światła: Władysław Sajda
konsultacja choreograficzna: Anna Piotrowska
Występują: Magda Biegańska, Aneta Jewuła, Katarzyna Kaźmierczak,  Marzena Polakowska, Anna Torbińska, Justyna Zielińska, Darek Garmada, Bartłomiej Szczesiak, Darian Wiesner.

Premiera gościnnie na dużej scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy
2 grudnia 2011 r. godz. 19.00. Uwaga! Wyłącznie na zaproszenia SIT

(żuraw)