Lada dzień w cechowniach ZG Lubin i ZG Rudna zbierze się publiczność, by obejrzeć spektakl teatralny pt "Orkiestra", którego reżyserem jest Jacek Głomb, dyrektor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej. Pomysł stworzenia tej sztuki teatralnej zrodził się kilka miesięcy temu. "Orkiestra" powstawała podobnie, jak legnicka "Ballada o Zakaczawiu". Pisze Ewa Chojna.

- W lutym przedstawiliśmy pomysł, aby opisać dzieje zagłębia miedziowego i mieszkających tu ludzi - mówi Głomb. - Zaczęliśmy rozmawiać z mieszkańcami, członkami orkiestry górniczej i tak powstała opowieść, a na jej podstawie sztuka teatralna, która wprawdzie jest fikcyjna, ale oparta na wspomnieniach autentycznych osób.

Historia rozpoczyna się w 1961 roku, a kończy w czasach współczesnych. Scenariusz opiera się na opowieści o śmierci jednego z członków orkiestry górniczej, który był w konflikcie z kolegami. Teraz ci muszą rozstrzygnąć, czy zgodnie z tradycją zagrać na jego pogrzebie.

- Spektakl został tak skonstruowany, żebyśmy mogli zagrać go wszędzie, nawet w świetlicach wiejskich - dodaje Jacek Głomb. - Chcemy z "Orkiestrą" objechać całe zagłębie. Zaczniemy w cechowni ZG Lubin, potem będzie głogowska huta, dom kultury w Ścinawie i ZG Rudna.

Na przedstawienie zaproszeni zostali przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A. Potem sztuka pokazana zostanie pracownikom kopalni. Czy jednak spotka się z ich uznaniem?

- Nie pójdę na przedstawienie, nie mam czasu na takie pierdoły - mówi Sławomir Wajszczak, pracujący pod ziemią od dwóch lat. - Poza tym, szczerze mówiąc, spektakl o orkiestrze górniczej mnie kompletnie nie interesuje. Wolę zostać w domu i spędzić ten czas z żoną i dzieckiem.

Premiera "Orkiestry" odbędzie się w najbliższy czwartek w cechowni Zakładów Górniczych Lubin, zgodnie z zasadą, by prawdziwe opowieści snuć w prawdziwych miejscach.

Na scenie zaprezentują się aktorzy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, m.in. Małgorzata Urbańska (Arleta), Joanna Gonschorek (św. Barbara), Magda Skiba (Jadźka), Paweł Palcat (Pan Bieda), Bartek Bulanda (Zenek), Zuza Motorniuk (Konczita), Katarzyna Dworak (Ubolka) i Ewa Galusińska (Francuzka).

(Ewa Chojna, „Teatralna opowieść wprost z zagłębia miedziowego”, Polska Gazeta Wrocławska, 20.09.2011)