W cotygodniowym piątkowym dodatku telewizyjnym Rzeczpospolitej „Chętnie to obejrzę” swoje typy poleca reżyser, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb, który zauważa, że nie wszystko co stare się starzeje. - Najwięcej interesujących propozycji znajduję w TVP Kultura.

Polecam pokazywany na tym kanale film Dariusza Jabłońskiego „Wino truskawkowe" (środa, godz. 22.20) bo jest wyjątkowy pod względem klimatu, sposobu opowiadania. I choć ta historia z pogranicza jawy i snu jest urzekająca, to wciąż mało znana.

Na uwagę zasługuje też „Upadek Cesarstwa Rzymskiego" (niedziela, godz. 12.15) amerykański obraz zrealizowany w 1964 roku, który jednak nie stracił na sile. Jako reżyser teatralny jestem zakochany w filmach epickich. Może dla współczesnego widza, historyczne kino sprzed lat nie jest nadmiernie atrakcyjne, ale ja doceniam w nim dekoracje, imponującą na dzisiejsze standardy teatralizację pokazywanego świata. Oczywiście, nie ma w nim efektów komputerowych jak choćby w „Gladiatorze", ale jest fantastyczny przepych. Taki film choć jest stary, to jednak się nie starzeje.

Z przyjemnością przypomnę też sobie „Pułkownika Kwiatkowskiego" (TVP 2, wtorek, godz. 20.15) Kazimierza Kutza z fantastyczną rolą Zbigniewa Zamachowskiego. Ten obraz stanowi dowód, że w Polsce można robić świetne komedie, które nie powstają według schematu: im głupiej – tym lepiej. Wiadomo, że komedia jest jednym z najtrudniejszych gatunków, ale w tym przypadku reżyserowi i aktorom udało się. Powstało ciekawe, mądre, ludzkie kino.

Na uwagę zasługuje też dokument „Słowa i twarze – Tyrmand 1954" (TVP Kultura, wtorek, godz. 11). Leopold Tyrmand był barwną i ciekawą postacią i z pewnością warto się dowiedzieć o nim więcej niż tylko kojarzyć jako autora powieści „Zły".

Na koniec jeszcze jeden cykl dokumentalny – „Desperaci – Wybuchowa historia PRL" (TVP Info, wtorek, godz. 0.38). Czasy socjalizmu wspominane są dziś najczęściej z sentymentalno-nostalgicznymi nutami, a jego mniej przyjemne aspekty schodzą na plan dalszy. Tym ważniejszy jest cykl Macieja Muzyczuka i Anety Chwalby pokazujący walkę ludzi, którzy widzieli fałsz systemu i próbowali z nim walczyć. Takie pojedyncze gesty są warte opisu.

(Jacek Głomb,” Nie wszystko co stare się starzeje”, Rzeczpospolita TV, 19.08.2011)