Legnicki Teatr Modrzejewskiej podpisał umowę sponsorską z KGHM Polska Miedź S.A.  Miedziowy koncern wesprze finansowo produkcję i eksploatację spektaklu „Orkiestra” oraz dołoży się do sfinansowania wrześniowego Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy. Łączna kwota wsparcia to 350 tys. zł, najwyższa w historii obu partnerów umowy.


Zgodnie z zawartą umową legnicki teatr wyprodukuje spektakl Krzysztofa Kopki „Orkiestra” w reżyserii Jacka Głomba (premiera 22 września 2011 w cechowni Zakładów Górniczych „Lubin” na inaugurację Festiwalu Teatru Nie-Złego), a także da sześć nieodpłatnych spektakli dla górników i innych pracowników miedziowego holdingu – trzy w cechowni ZG „Lubin” i trzy kolejne w cechowni ZG „Rudna” (w tym przypadku także dla pracowników ZG „Polkowice-Sieroszowice”). Na ten cel KGHM przeznaczył większą część swojego finansowego wsparcia (250 tys. zł).

- Mam jednak głębokie przekonanie, że w kopalnianych cechowniach KGHM zagramy więcej przedstawień, niż przewiduje to umowa sponsorska. Wszystko zależy od tego, czy nasze przedstawienie spodoba się publiczności, a taki jest nasz cel. Spektakl będzie też grany na jednej z naszych scen w Legnicy. To taka współczesna forma „sojuszu świata pracy z kulturą” - śmieje się Jacek Głomb. – Ale my traktujemy to bardzo poważnie. Jak zawsze zależy nam na dotarciu do nowej publiczności. Robimy to od wielu lat w Legnicy w ramach programu „Teatr, którego sceną jest miasto”. Teraz, jako teatr nie tylko miejski, ale od niedawna formalnie dolnośląski, wyjdziemy z podobną ideą poza miasto naszą siedzibę.

Zaangażowanie się KGHM jako sponsora spektaklu „Orkiestra” nie jest przypadkowe.  Legnicki zespół artystyczny postanowił bowiem wyprodukować przedstawienie, które w balladowej formie i z epickim rozmachem sięgnie do historii, która – wraz z odkryciem  wielkich złóż miedzi i budową kopalń i hut - trwale przeobraziła losy ludzi mieszkających między Legnicą a Głogowem. Tworzywem dla spektaklu są bowiem zebrane wśród mieszkańców Lubina i okolic wydarzenia, opowieści, mity i anegdoty związane z historią Zagłębia Miedziowego.

W rezultacie „Orkiestra” to oparta na faktach, ale już fikcyjna i artystyczna wizja współczesnej historii regionu naznaczonego miedzią.  W perspektywie sięgającej końca lat 50. ubiegłego stulecia aż do współczesności, w teatralnej opowieści  pojawi się problem dopasowania się do siebie ludzi o różnych doświadczeniach i życiorysach, przybyłych z wielu stron świata, by od podstaw współtworzyć historię miedziowego kombinatu, a zarazem swoje nowe życie. Taki jest punkt wyjścia i założenia scenariusza tej sztuki.

Całość opowiedziana zostanie z perspektywy górniczej orkiestry, w momencie, gdy umiera jeden z wieloletnich członków zespołu, mocno skonfliktowany z resztą muzyków. Tradycja i obyczaj nakazują, by pochować go z górniczym ceremoniałem. W zespole rozgorzeje spór – grać na pogrzebie, czy nie grać? Padną argumenty za i przeciw, w których odbije się stosunek członków orkiestry do ważnych i drobnych wydarzeń z historii miedziowego kombinatu, regionu i całej Polski. Do historii, której byli uczestnikami i świadkami po różnych stronach wznoszonych i obalanych barykad…  

Nie będzie to jednak spektakl dokumentalny, lecz teatralna ballada. W ważnych momentach życia bohaterów sztuki pojawią się zatem postaci z odrealnionego świata górniczych lęków, przesądów i opowieści - strzegący podziemi i ukrytych w nich ich zasobów Skarbek oraz patronka górników Święta Barbara.

- Do realizacji tej opowieści przymierzałem się już w połowie ubiegłego dziesięciolecia. W ostatniej chwili KGHM wycofał się jednak ze wsparcia projektu. Teraz wracamy do tego pomysłu pewni, że zostanie zrealizowany. W czerwcu odbyły się już pierwsze próby przedstawienia, do których powrócimy w połowie sierpnia – dodaje dyrektor legnickiego teatru i reżyser sztuki.

Kwota na jaką opiewa umowa sponsorska (350 tys. zł) należy do najwyższych w historii wzajemnych relacji między legnickim teatrem a Polską Miedzią. Tylko raz, w roku 2007, za prezesury w KGHM mieszkającego w Legnicy Krzysztofa Skóry, wsparcie dla sztuki teatralnej i organizowanego w Legnicy festiwalu „Miasto” sięgnęło podobnej kwoty.  Właśnie od tego roku KGHM Polska Miedź S.A., jako jedyna firma w regionie, zyskała honorowy  i oficjalny status  „Przyjaciela Teatru Modrzejewskiej”, zaś władze Legnicy nadały jej tytuł „Supersponsora”.

Grzegorz Żurawiński