Dziś, w poniedziałek 4 lipca, startuje Maltafestival Poznań 2011, jak od niedawna nazywa się to doroczne międzynarodowe święto teatru i sztuk pokrewnych. Głównemu nurtowi wielkiej imprezy towarzyszą i inne wydarzenia, takie jak prezentacja Teatry Maltańskie w Luboniu. W środę 6 lipca uczestniczyć w niej będą artyści legnickiego Teatru Modrzejewskiej.



Do udziału w lubońskiej (30. tysięczne miasto w aglomeracji poznańskiej) prezentacji teatrów, która przez trzy dni (6-8 lipca) odbywać się będzie w malowniczej hali fabrycznej po dawnych zakładach ziemniaczanych Lubanta (dziś Lubanta S.A. produkuje domieszki do betonu) oprócz legniczan zaproszono także poznański Teatr Wiem Kiedy Nie Mogę („Kropka nad i”) oraz monodram Janusza Stolarskiego („Zemsta czerwonych bucików”). Wszystkie spektakle zafundował publiczności miejscowy urząd miejski, który rozprowadza na zaproszone przedstawienia bezpłatne bilety.

Legniczanie pokażą w Luboniu mroczny dramat Irlandczyka Marka O’Rowe’a „Howie i Rookie Lee”, który od ponad trzech lat grają w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. To gęsta od napięć i brutalnych scen kronika samotności, życia bez celu i wojny między Howiem i Rookiem, chłopcami z miejskiego blokowiska, których wrogość zamienia się stopniowo w przyjaźń, kończy zaś krwawą ofiarą.

„Joanna Gonschorek, Rafał Cieluch i Paweł Palcat, którzy sami zaadaptowali tekst, wyreżyserowali i zagrali spektakl, z mało zaskakującej, choć ciekawej formalnie sztuki O'Rowe'a stworzyli dynamiczną i znaczącą opowieść. Wyobraźnia inscenizatorów i świetne oświetlenie zdziałały cuda: każdy z aktorów przy użyciu prostych, symbolicznych środków błyskawicznie przeistaczał się w kolejną postać dramatu, zabierając nas w podróż po mrocznych windach, zapyziałych klatkach schodowych, upiornych dziecięcych pokojach” – pisała o legnickiej adaptacji irlandzkiego dramatu Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej Wrocław.

Tegoroczny maltański festiwal to łącznie ponad 90 wydarzeń: spektakli teatralnych i tanecznych, plenerowych widowisk, koncertów, pokazów filmowych i spotkań z artystami. W głównym nurcie teatralnym to sześciodniowa prezentacja ponad 40 zespołów z całego świata. W Poznaniu zaprezentowane będą przedstawienia m.in.: Kornela Mundruczó, Gisele Vienne, zespołu La Fura Dels Baus i grupy Deuxieme Groupe d'Intervention. Wystąpią teatralne sławy: włoska Compagnia Pippo Delbono i teatr Jana Fabre’a. Muzyczne koncerty dadzą takie gwiazdy jak: Manu Chao, Portishead i Fleet Foxes.

Będą też dwie produkcje przygotowane  specjalnie na festiwal: spektakl "Egzamin" teatru Usta Usta Republika oraz performance "Autobus jedzie" autorstwa kolektywu Szyngiera/Jakimiak/Baumgart.

 

O idei i programie tegorocznej Malty mówił dla radiowej Dwójki dyrektor artystyczny festiwalu Lech Raczak. POSŁUCHAJ!

(żuraw)