Propozycje legnickiego teatru to jedyne zaakceptowane dolnośląskie akcenty we wrocławskim programie Europejska Stolica Kultury 2016. Jacek Głomb liczy nie tylko na prestiżowe, ale i wymierne korzyści z udziału w tym wydarzeniu.

- Zwycięstwo Wrocławia i przyznanie temu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury jest ważne także dla regionu. Parę najbliższych lat będzie probierzem relacji między metropolią, a pozawrocławskimi ośrodkami Dolnego Śląska. Wierzyliśmy, że warto uczestniczyć w staraniach Wrocławia o ten tytuł, dlatego byliśmy aktywni. W efekcie jesteśmy jedyną dolnośląską i pozawrocławską instytucją kultury, której pomysły znalazły się w ostatecznej konstrukcji programu ESK 2016 – zauważył dyrektor legnickiego teatru, który jako jeden z dwóch legniczan (drugim był dyrektor Muzeum Miedzi Andrzej Niedzielenko) uczestniczył w pracach Wrocławskiej Rady Kultury.

Zaangażowanie regionu w przygotowanie zwycięskiej aplikacji Wrocławia sprawiło, że zgłoszonych zostało łącznie 600 projektów (nadal jednak głównie wrocławskich). Z tej wielkiej liczby twórcy programu pod kierownictwem prof. Adama Chmielewskiego wybrali 150 propozycji.  - Cześć z nich ma charakter społeczny. Ich celem jest otwieranie poprzez kulturę przestrzeni miasta dla jego mieszkańców. Inną kategorię stanowią projekty, które upiększają przestrzeń miasta poprzez umieszczanie w niej obiektów artystycznych. Jeszcze inne skupiają się na renowacji i budowie nowych instytucji kultury oraz na działaniach proekologicznych – objaśnia szef Instytucji Wrocław 2016.

Wśród projektów o charakterze społecznym (w wątku „Piękno w polu widzenia”) są dwa zgłoszone przez legnicki teatr:

 

  • Akcja Podwórkowa; w wybranych miastach Dolnego Śląska w opuszczonej dzielnicy zostanie wybrane jedno podwórko i zaadaptowane na potrzeby otwartego, plenerowego widowiska. „Spektakl podwórkowy” będzie stanowić uniwersalną opowieść łączącą w swojej fabule akcenty historii Dolnego Śląska i jego trudny, wielokulturowy charakter. Realizacja w roku 2016, budżet 10.000 euro.
  • Ośrodek Nowy Świat w Legnicy; ożywienie ośrodka teatralnego znajdującego się w 100-letniej zrujnowanej kamienicy, która jest miejscem twórczego rozwoju ludzi młodych z wielu krajów Europy. Podczas warsztatów rekonstruują oni „mitologię” budynku i dzielnicy, starają się artystycznie oswoić historię, której nie przeżyli, ale która jest kulturowym bagażem także ich pokolenia. Ośrodek ten stanowi centrum tolerancji, zrozumienia i osobistego rozwoju młodzieży. Realizacja od 2012 jako projekt trwały, budżet 35.000 euro.

 

Legnica będzie też jednym z dolnośląskich miejsc, do których zawita Olimpiada Teatralna organizowana przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Jak piszą twórcy tej idei „będzie doskonałą okazją by we Wrocławiu i w teatrach dolnośląskich obejrzeć najwybitniejsze spektakle teatralne przygotowane przez twórców z całego świata”. Na ten projekt, którego realizację zaplanowano w kwietniu 2016, przewidziano 350.000 euro.


- Bardzo chciałbym, aby nasz udział w tym wrocławskim  i wielce prestiżowym projekcie pomógł w poprawie substancji materialnej legnickiego teatru. Myślę głównie o Nowym Świecie i Kartuskiej. Jestem optymistą. Mam nadzieję, że znajdziemy się wreszcie wśród beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego. Byłoby wspaniale, gdyby odnowiony obiekt na Nowym Świecie, który jest własnością teatru, z nadaną mu funkcją ośrodka spotkań twórczych młodzieży krajów Europy środkowo-wschodniej, stał się pamiątką naszego uczestnictwa w ESK 2016 – mówi Jacek Głomb.

 

(żuraw)