Gorzowski spektakl Iwony Kusiak w reżyserii Jacka Głomba otrzymał artystyczną rekomendację do udziału w trzeciej edycji wędrownego programu teatralnego, któremu patronuje Instytut Teatralny w Warszawie. Zgłoszony przez legnicki teatr „Łemko” Roberta Urbańskiego (także w reż. J. Głomba) nie został zakwalifikowany do udziału w tym projekcie.

Komisja Artystyczna III edycji programu Teatr Polska w składzie: Anna R. Burzyńska, Agnieszka Rataj, Marcin Kościelniak, Wojciech Świdziński i Jacek Kopciński (przewodniczący) postanowiła zarekomendować Instytutowi Teatralnemu, organizatorowi programu Teatr Polska, trzynaście spektakli:

"Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni", reż. Konrad Dworakowski, Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi
"Dolina Muminków w Listopadzie", reż. Igor Gorzkowski, Studio Teatralne Koło, Warszawa
"Dwoje Biednych Rumunów mówiących po polsku", reż. Anna McCracken, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Koszalin
"Kamień", reż. Adam Nalepa, Teatr Wybrzeże, Gdańsk
"Klub Kawalerów", reż. Łukasz Gajdzis, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Bydgoszcz
"Marsz, marsz Gombrow...ski", reż. Christoph Bohdansky, Białostocki Teatr Lalek
"Turandot", reż. Paweł Passini, Grupa Concidentia, Wasilków
"Traktat o manekinach", reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin, Supraśl
"Tymoteusz wśród ptaków", reż. Andras Veres, Teatr "Maska" w Rzeszowie
"W imię ojca i syna", reż. Piotr Ziniewicz, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Kielce
"Zapach słoni po deszczu", reż. Zespół, "Paideia". Fundacja Działań Twórczych w Kulturze i Edukacji, Teatr Figur Kraków
"Zapach żużla", reż. Jacek Głomb, Teatr im. Juliusza Osterwy, Gorzów Wielkopolski
"Zwierzątka, małe zwierzenia", reż. Paweł Passini, Stowarzyszenie Artystów "Bliski Wschód", Lublin

W tegorocznej edycji do drugiego etapu dołączą również dwa spektakle z edycji poprzedniej:

"Griga", reż. Piotr Sieklucki, Stowarzyszenie Teatr Nowy z Krakowa
"Drzewo", reż. Stefan Szmidt, Fundacja Kresy 2000, Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa

„Komisja kierowała się przede wszystkim oceną jakości artystycznej spektakli, uwzględniając zarazem ich walor edukacyjny i społeczny. Komisja z satysfakcją przyjęła postanowienie o zobowiązaniu teatrów do przeprowadzenia po spektaklu warsztatów edukacyjnych. W dalszej kolejności Komisja uznała, że w programie Teatr Polska na rekomendację zasługują te przedstawienia, których pokaz w miejscach do tego nieprzystosowanych wymaga instytucjonalnego wsparcia ze względu na dużą obsadę aktorską czy skomplikowaną stronę techniczną przedstawienia. Komisja brała także pod uwagę wiek spektakli, wychodząc z założenia, że ma on istotny wpływ na jakość prezentowanego dzieła. Komisja z ubolewaniem stwierdza, że w tegorocznej edycji programu nie wzięło udziału wiele czołowych teatrów w Polsce” (fragment uzasadnienia werdyktu).

  • „Zapach żużla”, spektakl Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (premiera 23 kwietnia 2010 na Scenie Kameralnej), to balladowe przedstawienie nawiązujące do fenomenu społecznego, jakim dla Gorzowa jest speedway i towarzyszące mu od kilkudziesięciu lat emocje. Przedstawienie według pomysłu i w reżyserii Jacka Głomba (ze scenografią Małgorzaty Bulandy i muzyką Bartka Straburzyńskiego) powstało na podstawie scenariusza Iwony Kusiak jako efekt wielu rozmów odtwarzających lokalne historie związane ze sportem żużlowym.
  • Legnicki teatr brał udział w obu pierwszych edycjach wędrownego programu Teatr Polska. W roku 2009 z „Szawłem” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba (Jawor, Złotoryja, Bolesławiec, Chojnów, Gostyń, Krotoszyn i Jarocin), zaś w roku 2010 z „Otellem” w adaptacji Krzysztofa Kopki i w reżyserii Jacka Głomba (Radków, Nowa Ruda, Złotoryja, Chojnów, Bolesławiec, Gostyń, Krotoszyn, Jarocin).

(żuraw)