Najważniejsza będzie prezentacja całego Tryptyku Rewolucyjnego Lecha Raczaka w przestrzeniach miasta. Od 15 do 17 października zobaczymy kolejno "Czas terroru" na Scenie na Kartuskiej, następnie "Dziady" na Scenie na Piekarach i "Marat-Sade" we wnętrzu teatru. Zapowiada Magdalena Talik.

Przez krytyków Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy jest uważany za jeden z najciekawszych i najchętniej eksperymentujących w Polsce. To właśnie jego szef, Jacek Głomb zapoczątkował w połowie lat dziewięćdziesiątych modę na granie spektakli w przestrzeni miejskiej, chcąc przywracać do życia zniszczone budynki. Pomysł zaowocował serią przedstawień w rozmaitych legnickich wnętrzach, najczęściej nie kojarzonych dotychczas z teatrem, jak były pawilon handlowy na osiedlu Piekary, w którym zespół zagrał legendarne już "Made in Poland" w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Do historii legnickiej sceny przejdą także z pewnością spektakle realizowane przez Lecha Raczaka. Jego "Plac Wolności" zdobył ogromne uznanie, a Teatr Modrzejewskiej pokazywał go nie tylko w rodzimym anturażu, ale m.in. na pokazach we Wrocławiu. Tym razem zobaczymy telewizyjną rejestrację tego właśnie przedstawienia, która zostanie zaprezentowana w legnickiej Caffe Modjeska.

Jednak najważniejsza będzie specjalna prezentacja całego Tryptyku Rewolucyjnego Raczaka w przestrzeniach miasta. Od 15 do 17 października zobaczymy kolejno "Czas terroru" (premiera w 2010 roku) na scenie na ulicy Kartuskiej, następnie "Dziady" (premiera w 2007 roku) na scenie na Piekarach i "Marat-Sade" (premiera w 2008 roku) we wnętrzu teatru.

Wszystkie spektakle miały doskonałe recenzje. O "Czasie terroru" pisano wręcz jak o arcydziele polskiego teatru, "Dziady" są doskonałym przyczynkiem do sposobu postrzegania mickiewiczowskiego dramatu, a "Marat-Sade" niezwykłą wizją ostatnich chwil Jeana-Paula Marata.

Oprócz spektakli widzowie mogą 15 października przyjść na debatę "Czy teatr może zbawić świat?", którą zorganizowano w Caffe Modjeska. Wezmą w niej udział zarówno dyrektor teatru Jacek Głomb, jak i zaproszeni goście, a wśród nich Lech Raczak czy Adam Michnik.

(Magdalena Talik, „Teatr w Legnicy: Tryptyk Lecha Raczaka”, www.kulturaonline.pl, 13.10.2010)