Już za kilka dni rozpoczną się w legnickim teatrze pierwsze próby do spektaklu, który nie ma precedensu w historii tej sceny. Znana na całym świecie powieść fantasy, zwłaszcza z filmu, serialu i przebojowej piosenki Limahla, zaadaptowana zostanie na wielkie familijne widowisko, w założeniu równie atrakcyjne dla dzieci, jak i dorosłych. Premiera w październiku br.

Powieść fantasy dla dzieci i młodzieży „Niekończąca się opowieść”, której autorem jest niemiecki pisarz Michael Ende, wydana została a 1979 roku i błyskawicznie stała się światowym bestsellerem tłumaczonym na wiele języków, porównywalnym wyłącznie z późniejszym od niej cyklem przygód Harry’ego Pottera.

Na jej podstawie w roku 1984 nakręcony został anglojęzyczny film fantasy produkcji amerykańsko- niemieckiej w reżyserii Wolfganga Petersena, zaś towarzysząca mu piosenka („The Neverending Story”) i teledysk w wykonaniu Limahla stały się hitami list przebojów na całym świecie. Do dziś jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzycznych motywów światowego kina. Obejrzyj i posłuchaj TUTAJ.

Powieść Endego była także kanwą licznych przedstawień teatralnych, operowych i baletowych (głównie w Niemczech). Jej motywy wykorzystali aktorzy warszawskiego Teatru Rampa, którzy z licznym udziałem dzieci, wystawili w ubiegłym roku rozśpiewane muzyczne widowisko pt. „Świat Bastiana”.

Przeniesienie powieści Michaela Endego na scenę Teatru Modrzejewskiej to pomysł aktora Pawła Palcata, który - korzystając z tłumaczenia Sławomira Błauta – dokonał jej adaptacji we współpracy z dramaturgiem i kierownikiem literackim legnickiego teatru Robertem Urbańskim.

- Z dość prozaicznych przyczyn, głównie obszerności powieści, z której dałoby się wystawić dwie sztuki, bliżsi będziemy filmowi, niż powieści. Zadbamy jednak, by nie doszło to jej nadmiernej banalizacji, tak aby ocalić jej filozoficzne przesłanie. Chodzi o widowisko, w którym młodsza cześć widowni odnajdzie barwny świat pięknej baśni, zaś starsi obejrzą mądrą opowieść z moralnym przesłaniem – objaśnia Paweł Palcat.

Dyrektorowi teatru Jackowi Głombowi szczególnie zależy na familijnym charakterze sztuki. - Nie chcemy robić bajki w stylu teatralnego poranka dla szkół i przedszkoli. Naszym celem jest spektakl, na który wczesnym popołudniem wybiorą się wspólnie rodzice z dziećmi lub dziadkowie z wnukami, albo też całe rodziny – mówi.

Koordynatorem artystycznym całości widowiska, w którym udział weźmie cały zespół aktorski legnickiego teatru, będzie Anita Poddębniak, za kostiumy i scenografię odpowiadać będzie Małgorzata Bulanda. Pierwsza próba odbędzie się już we wtorek 8 czerwca. Premierę na dużej scenie zaplanowano na 8 października br.


„Niekończąca się opowieść”
*

Bohaterem powieści jest jedenastoletni Bastian, gruby, wyśmiewany przez kolegów, wrażliwy chłopiec i miłośnik książek, który po śmierci matki zamyka się w sobie. Zaczyna mieć kłopoty w szkole, nie potrafi także znaleźć wspólnego języka ze swoim ojcem. Pewnego dnia, uciekając przed prześladującymi go starszymi kolegami, trafi do antykwariatu, z którego wykradnie tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu.

Okaże się bowiem, że nie jest to zwykła książka, ale pełna magii brama do innego świata. Dzięki niej Bastian przeniesie się do Fantazjany, krainy wyobraźni, której grozi zagłada, gdyż ludzie ją zamieszkujący przestają marzyć. Wyprawa obfitować będzie w wiele niebezpiecznych przygód. Co jednak ważniejsze, mały chłopiec okaże się wkrótce jedyną osobą, która może uratować ów świat wyobraźni i piękną, ale chorą księżniczkę. Początkowo trudno mu w to uwierzyć, bo czy można być jednocześnie czytelnikiem i bohaterem książki?

Grzegorz Żurawiński

*
Powieść wydano po polsku w 1986 pod tytułem "Nie kończąca się historia", co bliższe jest tytułowi niemieckiego oryginału ("Die Unendliche Geschichte").  Tytuł "Niekończąca się opowieść" bliższy jest natomiast angielskiemu "Neverending Story", a pod takim tytułem światową karierę zrobił zarówno film, jak i towarzysząca mu piosenka i teledysk Limahla.