W niedzielny wieczór w Zabrzu ogłoszono wyniki IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. O nagrody rywalizowało osiem przedstawień. Wyróżnienie i 3 tys. zł jurorzy przyznali Pawłowi Kamzie „za stworzenie - wraz z zespołem Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy - oryginalnego świata scenicznego w spektaklu „Fotografie””.

Najlepszym dramaturgiem festiwalu została Dorota Masłowska. Za sztukę "Między nami dobrze jest" wystawioną przez Teatr Rozmaitości w Warszawie, a napisaną na zamówienie berlińskiej Schau-bühne, otrzymała Medal im. Stanisława Bieniasza – dramaturga rodem z Zabrza, pomysłodawcy festiwalu. Werdykt jury potwierdziła w głosowaniu publiczność, przyznając tej samej sztuce wyreżyserowanej przez Grzegorza Jarzynę festiwalowe Grand Prix – nagrodę publiczności.

Oprócz laureatów głównych nagród z Teatru Rozmaitości w konkursie uczestniczyły: Teatr im. Jaracza z Łodzi, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Współczesny ze Szczecina, Teatr Scena Prezentacje i Teatr Konsekwentny z Warszawy, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego oraz gospodarz imprezy Teatr Nowy z Zabrza.

Jurorami w tegorocznej edycji festiwalu byli: redaktor naczelny miesięcznika "Dialog" Jacek Sieradzki, dramatopisarz Ingmar Villqist, reżyser teatralny Bogdan Ciosek oraz dziennikarz miesięcznika "Śląsk" Krzysztof Karwat. Jurorzy dysponowali kwotę 35 tys. zł przeznaczoną na nagrody, z prawem swobodnego dysponowania nią w ramach regulaminu.

Do konkursu, organizowanego od ośmiu lat przez miejscowy Teatr Nowy i samorząd, zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje dramatów autorstwa rodzimych i zagranicznych twórców, które powstały po 1989 r. Zgodnie z zamierzeniem organizatorów, powinny one reprezentować nurt teatru spełniającego postulat „lustra rzeczywistości starając się pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym”.



Nagrody IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu

  • GRAND PRIX Nagroda Publiczności - Dorota Masłowska „Między nami dobrze jest” reż. Grzegorz Jarzyna Teatr Rozmaitości Warszawa.
  • Medal im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza festiwalu - Dorota Masłowska za sztukę „Między nami dobrze jest”.
  • Nagroda Główna w wysokości 6 tys. złotych - Grzegorz Jarzyna za reżyserię spektaklu „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w TR w Warszawie
  • Nagrody w wysokości 4 tys. złotych: - Anna Augustynowicz za reżyserię spektaklu „Rowerzyści” Volkera Schmidta, wspólnej produkcji Teatru im. S. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Mirek Kaczmarek za scenografię do spektaklu „Szajba” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk z Teatru Polskiego we Wrocławiu.
  • Trzy nagrody aktorskie w wysokości 4 tys. złotych: Aleksandra Popławska za rolę Małej Metalowej Dziewczynki i Danuta Szaflarska za rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim w spektaklu „Między nami dobrze jest” z Teatru Rozmaitości w Warszawie; Beata Zygarlicka za rolę Anny w spektaklu „Rowerzyści”, wspólnej produkcji Teatru im. S. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie.
  • Wyróżnienie w wysokości 3 tys. złotych: Paweł Kamza za stworzenie — wraz z zespołem Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy - oryginalnego świata scenicznego w spektaklu „Fotografie”.
  • Wyróżnienie za rolę drugoplanową w wysokości 2 tys. złotych: Marian Czerski za rolę Hansa w spektaklu „Szajba” z Teatru Polskiego we Wrocławiu.
  • Dwa wyróżnienia dla młodych aktorów w wysokości 2 tys. złotych: Marcin Łuczak za rolę Tomka i Agnieszka Więdłocha za rolę Liny w spektaklu „Rowerzyści”, wspólnej produkcji Teatru im. S. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie.



Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Scena na Piekarach
FOTOGRAFIE
według Janusza Andermana

adaptacja i reżyseria: Paweł Kamza
scenografia: Izabela Kolka
ruch sceniczny: Anna Piotrowska
muzyka: Paweł Moszumański
premiera: 29 marca 2009 r.

Obsada:
„bufetowa”, córka wojewody – Zuza Motorniuk; kuracjuszka, jasnowidz – Małgorzata Urbańska; konduktorka bez Mietka – Magda Biegańska; asystentka wojewody, z synem na telefonie  - Ewa Galusińska , paryżanka z Kielc, malarka – Gabriela Fabian, bokserka, poetka mimo woli  – Katarzyna Dworak; reporterka radiowa, zredukowana – Justyna Pawlicka; śpiewak z Łomży 1 /Tubylec/ Prokurator 2 / Głaz, pracownik zakładu pogrzebowego – Łukasz Węgrzynowski; śpiewak z Łomży 2 /Poseł/ Prokurator 1/ Kwiatek, pracownik zakładu pogrzebowego – Dariusz Majchrzak.


Już wcześniej spektakl Kamzy otrzymał pięć gwiazdek Przekroju, wyróżnienie na 4. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni, kwalifikację do finału XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a do tego bardzo dobre recenzje.

„Kamza z Andermanem  to skuteczny duet kolejowy. Wszyscy główkują, ale tylko nieliczni potrafią zrobić z kolejowej metafory dzieło sztuki. Choćby Kamza”. Właśnie tak o tym spektaklu legnickiego teatru pisał w Przekroju Łukasz Drewniak przyznając mu pięć gwiazdek w sześciostopniowej skali.

Nie mniej entuzjastycznie pisał w Dzienniku Leszek Pułka. „Na początku bohaterki legnickich ”Fotografii” - pociągowych scenek Kamzy i Andermana - ruszały się jak lokomotywa w wierszu Tuwima - ospale. Olśniły dopiero wtedy, gdy zagarniając wyimaginowany przedział i bufet, stacyjkę i cmentarz, wtargnęły w samo życie. Te baby są z uroczej bajki”.

Podobnie jak pisarz w swoich „Fotografiach”  Kamza ułożył sceniczną opowieść z sytuacji banalnie powszednich, mało dramatycznych, zwyczajnych, czasami absurdalnych. Ale jednak własną. Tragikomiczną.

Grzegorz Żurawiński