Laureatka nagrody im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej (2008) jest wyraźnie ulubienicą legnickiej publiczności. Recital na scenie miejscowego teatru będzie trzecim w ostatnich latach z najnowszym programem w repertuarze artystki. „Listy Julii” premierę miały na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Recital w piątkowy wieczór 23 października na dużej scenie.

Katarzyna Groniec, która triumfowała na konkursie towarzyszącym PPA 12 lat temu, jest ikoną wrocławskiego festiwalu. Edycję przeglądu, na której by jej zabrakło - czy to jako ozdoby jednego z koncertów, czy też autorki własnego recitalu - wielu uznałoby za straconą.

W tym roku Groniec zaprezentowała program całkiem premierowy, choć badaczom piosenki artystycznej znany. "Listy Julii" to adaptacja zbioru utworów Elvisa Costello, nagranych kilkanaście lat temu na płycie "The Juliet Letters", a teraz przez Katarzynę Groniec przetłumaczonych i na nowo zaaranżowanych (na siedmioosobowy zespół, w którego skład wchodzą: saksofon, tuba, puzon, waltornia, fortepian, gitara basowa, perkusja) przez pianistę Łukasza Damrycha.

Niegdyś w Veronie żył profesor, który odpowiadał na listy adresowane do Julii Capuletti. Pod słynny balkon od lat pielgrzymują ludzie prosząc orędowniczkę najpiękniejszej czystej miłości o opiekę nad ich uczuciami. Pozostawiają tam bardzo osobiste listy pełne ludzkich dramatów: pragnień, tęsknot, wspomnień, bólu… Oprócz karteczek pozostawianych w załamaniach cegieł Capulettich kochankowie piszą miłosne listy bezpośrednio na murze, lub niejednokrotnie zostawiają zamknięte kłódki, które mają symbolizować zatrzymanie na wieki miłości swojego życia. Kluczyk zabierają ze sobą.

W 1992 roku Elvis Costello wraz z Brodsky Quartet nagrał płytę inspirowaną tą ujmującą tradycją. Za pomocą dwudziestu piosenek udało mu się nakreślić diametralnie różne charaktery pojawiających się postaci. Ich osobiste dramaty i odczuwanie miłości. Zdradzona kobieta, dziecko, dziewczyna, żołnierz, samobójca, starzejący się Romeo, czy diabelski sprzedawca, to tylko niektóre z nich.


Katarzyna Groniec

Laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988); debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). W 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela. W 2007 roku została uhonorowana ogólnopolską nagrodą-statuetką „Prometeusza” w dowód uznania odwagi tworzenia i kreatywności artystycznej. W kwietniu 2008 roku otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego - za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej.

Na rynku płytowym debiutowała albumem zatytułowanym „Mężczyźni” (2000), którego producentem był Grzegorz Ciechowski, odpowiedzialny również za większość tekstów, muzykę i aranżacje. Groniec zaśpiewała także kilka utworów poetyckich m.in. Asji Łamituginy, Wiktora Woroszylskiego, Konstantego I. Gałczyńskiego oraz Marka Grechuty. W 2002 roku wydała płytę „Poste restante”, w 2004 r. – dwupłytowy album „Emigrantka”, w 2007 roku „Przypadki”, a we wrześniu 2008 roku pierwszą płytę koncertową „Na żywo”. Płytowa premiera „Listów Julii” (wyd. Luna Music) zaplanowana jest właśnie na październik br.


„Listy Julii”
recital Katarzyny Groniec
na scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

aranżacje: Łukasz Damrych i Tomasz Kasiukiewicz
scenografia: Tomasz Chołuj
zespół: Łukasz Damrych (fortepian), Robert Szydło (bas), Tomasz Kasiukiewicz (puzon, gitara), Robert Kamalski (saksofon, flet, klarnet), Mateusz Feliński (waltornia), Grzegorz Pastuszka (tuba), Łukasz Sobola (instrumenty perkusyjne).

recital na dużej scenie w piątek 23 października o godz. 19.00
bilet: 40 zł
rezerwacja telefoniczna: 76-72-33-505, elektroniczna: bilety©teatr.legnica.pl