Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy ogłasza konkurs pt. „Czytelnia Modrzejewskiej w kwarantannie” skierowany do młodych reżyserów. Artyści mogą wysyłać swoje eksplikacje reżyserskie, a najlepsze z nich doczekają się teatralnej realizacji i nagrody pieniężnej w wysokości 3 tys. zł. Pisze Dawid Stefanik.


- Jest to konkurs naszego teatru dla młodych reżyserów (do 40 lat), którzy najbardziej stracili na zawieszeniu działalności teatrów z powodu epidemii koronawirusa – mówi Mariola Hotiuk, rzecznik prasowy teatru.

Zainteresowani udziałem w konkursie powinni wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. swoje czterostronicowe eksplikacje reżyserskie zawierających od 7000 do 9000 znaków (ze spacjami) z dowolnego tekstu dramatycznego. Jeśli jest to dramat szerzej nieznany, do eksplikacji należy załączyć także oryginał tekstu. Termin zgłoszeń upływa 6 kwietnia.

Następnie komisja artystyczna wybierze 6 najlepszych prac, które zostaną nagrodzone wyróżnieniem w wysokości 3000 zł, a ich autorzy wezmą udział w drugim etapie konkursu, który będzie polegał na przygotowaniu eksplikacji jednego z tekstów dramatycznych zaproponowanych przez teatr.

Do finału konkursu (31 maja) wybrane zostaną 3 prace, których twórcy dostaną szanse przygotowania wraz z zespołem Teatru Modrzejewskiej ich publicznego czytania aktorskiego (ok. 45 min.). Natomiast finałowa prezentacja zaplanowana na jesień wyłoni głównego laureata przeglądu, który będzie mógł wyreżyserować spektakl w legnickim teatrze.

W skład komisji artystycznej wchodzą: Magdalena Drab, Katarzyna Knychalska, Krzysztof Kopka, Robert Urbański, Jacek Głomb.

(Dawid Stefanik, "Legnickich teatr organizuje ogólnopolski konkurs dla młodych reżyserów", https://tulegnica.pl, 26.03.2020)