Dramat w autorskiej reżyserii Magdy Drab to pełna emocji sztuka o socjologicznym fenomenie, jakim jest środowisko kibiców piłki nożnej. Spektakl zrealizowany w konwencji widowiska sportowego po 13 miesiącach przerwy powraca na legnicką scenę teatralną. Przedstawienia wieczorne w sobotę i niedzielę (7 i 8 marca) o godz. 19.00 na Scenie Gadzickiego w Rynku.


Pierwotna wersja dramatu powstała w ramach stypendium ministra kultury i zaprezentowana została publicznie po raz pierwszy w formule inscenizowanego czytania na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w czerwcu 2015 roku. Trzy lata później "Dzieni chłopcy" byli już pełnowymiarowym reżyserskim debiutem Magdy Drab na legnickiej scenie teatralnej.

 - Wizerunek kibiców na ogół jest bardzo prosty, czym oni zresztą są zrażeni, a w sumie to nie jest takie czarno-białe. Są kibice, którzy honorowo oddają krew i ci, którzy robią wszystko, żeby tę krew przelać – mówiła wówczas Magda Drab, która dla podkreślenia autorskiego sprzeciwu wobec medialnych uproszczeń przyjęła na siebie rolę Pięknej Pani z Telewizji i narratorki scenicznej opowieści.

Spektakl zrealizowany został w konwencji widowiska sportowego, co podkreśla stadionowa scenografia (Izabela Stronias), m.in. wykorzystanie wykładziny imitującej trawę, ale także rozmieszczenie publiczności na scenie na przeciwległych trybunach imitujących te prawdziwe, znane z piłkarskich zmagań.  Klimat ten wzmacnia agresywna muzyka grana na bębnach (Amadeusz Naczyński), piłkarskie przyśpiewki oraz klubowe szaliki rozdawane widzom.

- Strach i niezrozumienie świata kibiców i kiboli kompletnie mi nieznanego, ale obrośniętego mitami i stereotypami powielanymi w mediach i wywołującymi skrajne emocje, były motorami pomysłu, by zmierzyć się z tym tematem. Tekst sztuki ma swoje korzenie dokumentalne, w czym pomogli mi kibice GKS Katowice, legnickiej Miedzi i łódzkiego Widzewa – objaśniała autorka i reżyserka sztuki.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Z szarej masy zapełniającej trybuny podczas meczów piłkarskich autorka wyłuskała pięć różnych osobowości, by poobserwować, jak “dzielni chłopcy” radzą sobie poza stadionem. W jej teatralnym laboratorium fani drugoligowego NKS-u (Naszego Klubu Sportowego) muszą wskoczyć w inne role społeczne: ojca, syna, brata, przyjaciela, przyjaciółki… Okazują się w nich nieporadni, pogubieni, samotni, delikatni i zaskakująco podatni na zranienie.

Henryk Mazurkiewicz, Teatralny.pl: W pewnych momentach przedstawieniu udaje się dotknąć innego, znacznie głębszego wymiaru szczególnej egzaltacji kibiców. W tym powtarzanym niczym refren: „Na stadionie każdy znajdzie coś dla siebie”, nawet niezbyt wrażliwe ucho usłyszy charakterystyczną dla epoki płynnej ponowoczesności mantrę nieudolnie próbującą zaspokoić półświadomy głód sacrum. Nieprzypadkowo pierwotny, napisany jeszcze w 2015 roku, tekst „Dzielnych chłopców” podzielony był na rozdziały cytujące dziesięć starotestamentowych przykazań.

Jacek Sieradzki, e-teatr.pl: Można było wyczytać w dramacie - z owej przypowieściowej struktury, ale i tonu odautorskich, didaskaliowych opisów - że Magda Drab ma do tych swoich dzielnych chłopców i dystans, i czułość. I pobłażliwość (graniczącą z protekcjonalnością), i uczciwą chęć rozpoznania pokręconej logiki ich myślenia. Nie ma najmniejszej chęci ich osądzać, ale patrzy na nich od początku do końca oczami tak samo szeroko otwartymi ze zdziwienia. Dostaliśmy to, do czego scena w Legnicy zdążyła nas przyzwyczaić: bardzo efektowną opowieść. Wartką, dynamiczną, wciągającą, z wyraziście rysowanymi rolami.

Tekst sztuki opublikował miesięcznik "Dialog" (4/2016), a spektakl telewizyjny na jej podstawie, zrealizowany w 2017 r. w ramach Teatroteki w reżyserii Szymona Waćkowskiego, otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu Teatroteka FEST 2018. Ubiegły rok był dla Magdy Drab szczególnie udany. Została laureatką nagrody Gazety Wyborczej WARTO w kategorii teatr, autorskie teksty (m.in. "Dzielni chłopcy") przyniosły jej nagrodę 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a pod koniec roku legnicka aktorka, dramatopisarka i reżyserka została nominowana do prestiżowego Paszportu Polityki.

"Dzielni chłopcy" na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakle wieczorne w sobotę i niedzielę (7 i 8 marca) o godz. 19.00. Przedstawienia przedpołudniowe w czwartek i piątek (5 i 6 marca) o godz. 11.00. Bilet 35 zł (ulgowy 30 zł). Rezerwacja: tel. 76 72 33 505 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Bilet można także kupić w Internecie: https://teatrlegnica.interticket.pl

Grzegorz Żurawiński