6 marca rozpoczyna się w Warszawie czwarta edycja festiwalu ekranizacji teatralnych TEATROTEKA FEST. Uczestnicy festiwalu zobaczą nie tylko osiem ekranizacji walczących o nagrody, ale także - w sekcji BEST OF FEST - siedem spektakli, które zwyciężyły w poprzednich edycjach i były nagradzane na innych festiwalach. Będą to m.in.: "Słabi" Magdy Drab (6 marca) i "Porwać się na życie" Roberta Urbańskiego (7 marca).


Tradycyjnie już harmonogram został ułożony w taki sposób, aby w projekcjach, które równolegle odbywać się będą w dwóch sąsiadujących miejscach (zaadaptowanym do kinowych potrzeb Teatrze Collegium Nobilium oraz w Kinie Syrena Muzeum Warszawy), mogło uczestniczyć jak najwięcej widzów. Organizatorzy zapraszają także osoby anglojęzyczne - projekcjom będą towarzyszyć angielskie napisy.

Pełny program festiwalu, opisy i zwiastuny spektakli walczących o nagrody oraz opisy wydarzeń towarzyszących, aktualności z przygotowań a także ciekawostki, znajdują się na stronie internetowej TEATROTEKI FEST (http://www.teatroteka.com.pl). Festiwal obecny będzie także na portalu e-teatr, e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Znajdą się tam nie tylko zapowiedzi projekcji, rozmowy z twórcami i relacje, ale także duża porcja materiałów zza festiwalowych kulis.

Grand Prix czwartej edycji TEATROTEKI FEST oraz laureatów 10 kategorii wskażą: Grzegorz Damięcki (aktor teatralny i filmowy), Robert Drobniuch (reżyser, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach), Ryszard Lenczewski (autor zdjęć do niemal 100 obrazów, w tym m.in. do nominowanej do Oscara "Idy"), Maciej Pieprzyca (scenarzysta i reżyser filmowy; ostatnio: "Jestem mordercą", "Ikar. Legenda Mietka Kosza"), Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka), Anna Wakulik (dramatopisarka) i Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka teatralna, filmowa, operowa i radiowa, scenarzystka). Swoje nagrody przyzna też festiwalowa publiczność, grono krytyków teatralnych i filmowych oraz rektor Akademii Teatralnej.

- Tegoroczna edycja TEATROTEKI FEST będzie pod wieloma względami szczególna, co znalazło odzwierciedlenie w programie. Chcemy wrócić do nagradzanych w latach ubiegłych, nie tylko na tym festiwalu, opowieści, przypomnieć świetne produkcje, które po teatrotekowych doświadczeniach często i mocno popychały kariery ich twórców. Zależy nam, by zwrócić uwagę na tytaniczną pracę wielu osób, dzięki którym projekt pt. TEATROTEKA mógł w ogóle zaistnieć - zapowiada Maria Stępkowska z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, koordynatorka festiwalu.

Przez siedem lat w ramach cyklu TEATROTEKA WFDiF w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zrealizowano 53 ekranizacje tekstów dramatycznych, które wskazywały, jak bliskie - pod względem formalnym i technicznym - mogą być związki teatru z kinem. Festiwal z założenia prezentuje prace najzdolniejszych artystów - nie tylko reżyserów, ale także aktorów, operatorów, kompozytorów i scenografów - oraz najlepsze polskie dramaty. W większości są to teksty nowe, docenione w najważniejszych konkursach dramaturgicznych w Polsce.

Organizatorami festiwalu TEATROTEKA FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (producent cyklu "Teatroteka WFDiF"), Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Muzeum Warszawy.Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Żurawiński, źródło: e-teatr.pl