"Wyzwolenia" Piotra Cieplaka i Magdaleny Drab - spektakl Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, "Najmrodzki" z Gliwic, a także spektakle dla nastolatków i dzieci. W sobotę rozpoczyna się Nówka Sztuka - piąta edycja przeglądu polskiej dramaturgii współczesnej. Zobaczymy przedstawienia nagrodzone na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Instytut Teatralny, a finansowanym przez Ministerstwo Kultury. W dodatku Gazety Wyborczej Co Jest Grane pisze Witold Mrozek.
 
Ze Śląska przyjedzie "Najmrodzki" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Przedstawienie Teatru Miejskiego w Gliwicach to lokalna historia, ballada łotrzykowska o słynnym złodzieju z czasów PRL. Spektakl, który dostał Grand Prix, główne nagrody: aktorską i za reżyserię, oraz pięć wyróżnień indywidualnych, pokazany zostanie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
 
Jury nagrodziło też dramatopisarza Przemysława Pilarskiego za tekst "Wracaj". Specjalnie z okazji festiwalu zostanie przygotowane performatywne czytanie, które wyreżyseruje Małgorzata Warsicka. "Wracaj" rozgrywa się "w Radomiu, czyli w Polsce". Punkt wyjścia to powrót do powojennego miasta; pojawiają się wątki antysemickie, poetyckie sceny, a nawet... Gombrowicz jako powracający rewolucjonista.
 
Z twórczością Wyspiańskiego zmierzyli się reżyser Piotr Cieplak i dramatopisarka Magdalena Drab. Ich "Wyzwolenia" Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy to przedstawienie nawiązujące do "Wyzwolenia", najbardziej tajemniczego dramatu krakowskiego poety, napisane na nowo, zbudowane z muzyki i -jak oryginał sprzed stu lat - będące dekonstrukcją teatru. Zamiast aktora/Konrada mamy tu jednak postać Aktora, Który Miał Zostać Obsadzony Jako Konrad, Ale Tak Się Nie Stało. "Wyzwolenia" można zobaczyć 27 października w hali ATM na Wale Miedzeszyńskim.
 
Do nastolatków skierowany jest "Staś i Zła Noga", inspirowany komiksem "Przygody Stasia i Złej Nogi" Tomasza Grządzieli. To historia chłopca na wózku - zaprzysięgłego optymisty, który swoją nogę traktuje jako złe alter ego. Spektakl w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego i adaptacji Katarzyny Błaszczyńskiej powstał jako koprodukcja Teatru Śląskiego oraz Teatru Lalki "Ateneum", a będzie go można zobaczyć we wtorek w TR Warszawa. Z kolei młodsi widzowie (od lat 6), w niedzielę w TR Warszawa będą mogli obejrzeć spektakl "Pod adresem marzeń" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Przedstawienie według tekstu Elżbiety Chowaniec i w reżyserii Marka Zakosteleckiego opowiada "magiczną historię jednego budynku, który zmieścił w sobie całą historię miasta".
 
Ci, którzy szukają ambitnego i oryginalnego teatru nie tylko dla dzieci i młodzieży, powinni pamiętać też o Festiwalu Korczaka. To tam, 13 listopada, poza przeglądem Nówka Sztuka, zostanie pokazany jeszcze jeden spektakl nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - "Dziki" Klaudii Hartung-Wójciak z Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
***
Przegląd Nówka Sztuka 26-30 października. Bilety można kupić na: www.nowka-sztuka.pl i www.instytut-teatralny.pl
 
(Witold Mrozek, "Przegląd Nówka Sztuka. Nówki i wyzwolenia". Gazeta Wyborcza - Co Jest Grane, 25.10.2019)