"Teatr, którego sceną jest miasto" - to nowy projekt legnickiego teatru skierowany do mieszkańców Legnicy. Aktorzy wcielający się w „duchy bohaterów spektakli” chcą rozmawiać o kulturze i życiu w poszczególnych dzielnicach miasta. Finałem projektu będzie wydarzenie teatralne inspirowane spektaklami oraz rozmowami przyprowadzonymi z mieszkańcami. Pisze Dawid Stefanik.


Cały projekt Teatru im. Heleny Modrzejewskiej przeprowadzany zostanie w trzech częściach miasta - na Zakaczawiu, Nowym Świecie i Piekarach, na których koordynacji działań podjęła się znana legnicka aktorka Zuza Motorniuk.

- Chcemy wyjść do mieszkańców i językiem teatralnym porozmawiać o potrzebach i historii ich dzielnicy. Generalnie mówi się, że Piekary to „sypialnia Legnicy”, a większość życia kulturalnego toczy się w centrum miasta. Naszym pytaniem przewodnim jest „Czy Piekarom brakuje kultury”, lecz chcemy rozmawiać także o innych kwestiach związanych z życiem na osiedlu – wyjaśnia Zuza Motorniuk.

Aktorka wspomina, że jeszcze kilka lat temu na Piekarkach sprawnie działała scena Teatru Modrzejewskiej, na której miały miejsce premiery takich sztuk jak m. in. „Trzy Furie” czy „Made in Poland”, sprawnie funkcjonowały także grupy teatralne.

Właśnie inspirując się postaciami ze wspominanych spektakli, aktorzy „ożywią duchy ich bohaterów”  i wyjdą 11 września na osiedlowe ulice, aby teatralnym językiem porozmawiać z mieszkańcami. Happening zaplanowany jest w godzinach 12.00 - 14.00 oraz 16.00 – 18.00 w pobliżu dawnej sceny na Piekarach.

Natomiast w drugiej połowie września w sześciu punktach osiedla zostaną rozstawione punkty teatralne, gdzie będzie można  wypełnić ankietę na życie w tym miejscu. Jedno z pytań dotyczyć będzie pomysłów na zagospodarowanie dawnej sceny Teatru Modrzejewskiej na Piekarkach. Wynikami działań teatr pochwali się jeszcze w tym roku.

Projekt w grudniu zwieńczy wydarzenie teatralne o charakterze spektaklu. Do udziału w nim teatr zaprasza wszystkie osoby mieszkające na Piekarach, niezależnie od wieku, które chciałby wypróbować swoje siły aktorskie w praktyce. Inspiracją do scenariusza mają być przeprowadzone rozmowy oraz przedstawienia zrealizowane na dawnej scenie na Piekarach.

(Dawid Stefanik, „Czy mieszkańcom Piekar brakuje kultury? Artyści wkraczają do akcji”, https://tulegnica.pl, 5.09.2019)