W sobotę 14 września, w drugim dniu jubileuszowego wydarzenia „Modrzejewska by Legnica”, na teatralnej Scenie Gadzickiego pojawi się folkowa kapela Tęgie Chłopy, której muzyka towarzyszyć będzie uczestnikom teatralizowanej, kostiumowej zabawy tanecznej w klimatach z przytupem nawiązujących do wesel i wiejskich zabaw. Początek potańcówki o godz. 20.30. Bilet 50 zł.


Kapela Tęgie Chłopy (w dziewięcioosobowym zespole są jednak także panie) kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy. Członkowie formacji współtworzą wiele cenionych muzycznych projektów i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Podczas zabawy będą chcieli zagrać do tańca tak, by "sufit się podnosił".

Dwóch członków tej folkowej formacji Michał Żak i Maciej Filipczuk jest już znanych legnickiej publiczności teatralnej ze scenicznych realizacji muzycznych tworzonych wspólnie z Jackiem Hałasem w ramach tria Lautari. Muzycy na żywo występowali bowiem w „Mojej Bośni” Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba, skomponowali także muzykę do „Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” wg Leśmiana w reżyserii Bartosza Turzyńskiego.

Tęgie Chłopy biorą również udział w wydarzeniu teatralno-muzycznym w reżyserii Darka Błaszczyka "Orszak Weselny - Żałobny Rapsod" wyprodukowanym przez Polskie Radio.

Bilety na sobotnią potańcówkę z okazji 20-lecia obrania przez legnicki teatr patronki, którą od września 1999 roku jest Helena Modrzejewska, sprzedaje kasa biletowa teatru: tel. 76 72 33 505 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. UWAGA. Uczestnicy zabawy proszeni są o przybycie wcześniej, gdyż - specjalnie dla nich - o godz. 20.00 w foyer teatru otwarta zostanie okolicznościowa wystawa fotograficzna "Teatr w Legnicy 1999 - 2019".

Grzegorz Żurawiński