Od 28 do 30 czerwca trwać będą czytania performatywne pięciu sztuk, które wzięły udział w III Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego i Miasto Wrocław od 2015 roku. W sobotę 29 czerwca o godz. 16.00 na dużej scenie WTW zaprezentowane zostaną „Patoformy” legnickiej dramatopisarki, aktorki i reżyserki Magdy Drab, laureatki drugiej nagrody konkursu.


Zobaczymy realizację tekstów nagrodzonych przez Jury Konkursu: "Poczucie ciągłości" Jacka Bieruta (I nagroda), "Patoformy" Magdaleny Drab (II nagroda), "Nosexnosolo" Agnieszki Jakimiak (Nagroda Pawła Korczaka) "za wnikliwe rozpoznanie i oryginalne przedstawienie zagrożeń współczesnego świata" oraz utworów wybranych przez Komisję artystyczną WTW: "To, co się już nie stanie" Grzegorza Laszuka i "Cyber egg" Małgorzaty Szczerbowskiej. Czytaniom towarzyszyć będzie performans teatralny "Dosłownie fizyczny skurcz serca" oparty na listach Edmunda i Marii Wiercińskich.

„Patoformy” Magdy Drab obejrzymy w dramatyzowanej realizacji przygotowanej przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Reżyseria: Norbert Rakowski. Wystąpią: Rafał Kronenberger, Stanisław Linowski, Olga Nawrocka, Magdalena Osińska, Kacper Sasin, Monika Stanek.

Magdalena Drab: Inspiracją dla mnie w znacznej mierze były postulaty Konkursu STREFY KONTAKTU. "Patoformy" stanowią wynik poszukiwań formalnych i przyglądania się różnym językom. Chciałam zbudować dramat nielinearny albo przynajmniej posiadający taki potencjał. Dlatego "Patoformy" to sztuka, którą można "obsługiwać" przez niemal dowolną liczbę aktorów i której sceny uszeregowane są w porządku alfabetycznym oraz niepowiązane ze sobą fabularnie. Tematycznie opowiadają one o różnych przedziwnych tworach i zjawiskach bardziej lub mniej charakterystycznych dla czasów, w których żyjemy. Często są to sceny mówiące o trudnościach w komunikacji, dziwnym, śmiesznym przewartościowaniu, którego jesteśmy świadkami czy zwykłej głupocie. Sztuka poniekąd stanowi postulat powrotu do początku, pewnej pierwotnej czystości, zdefiniowania języka i świata na nowo.

Magdalena Drab (1990), aktorka, dramatopisarka, reżyserka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, gdzie przygotowuje doktorat. Od 2014 r. związana z Teatrem im. Modrzejewskiej w Legnicy. W Teatrze Zamiast w Łodzi, którego jest współzałożycielką, wyreżyserowała „Targowisko, czyli dzieje rozkładu pana H.” (2014) wg własnego tekstu, „Miasto Ł.” na podstawie powieści T. Piątka w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi (2014) oraz monodram Alberta Pyśka „Motyl - publiczna egzekucja z muzyką na żywo” (2017). W 2018 r. zrealizowała tam również spektakl „Wschód-Zachód” razem z Adrianną Janowską-Moniuszko. Jest laureatką nagrody aktorskiej na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2013) za rolę Kobiety w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Autorka kilkunastu sztuk teatralnych. Za dramat „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2017 (druk w "Dialogu" 5/2017), a „Trup” (2015), „Film odcinkowy z ludźmi w tle” (2018) oraz „Wschód-zachód” (2019) znalazły się w półfinale tego konkursu. Sztuka „Słowo na g” została zrealizowana przez Układ Formalny w ramach Konkursu im. J. Dormana w reż. G. Grecasa (2017). Autorski monodram „Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” (2017), który zrealizowała z Albertem Pyśkiem przyniósł jej główną nagrodę w 1. Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The Best Off", dwie nagrody na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim oraz nagrodę aktorską na 9. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych "m-teatr". W 2018 r. wystawiła na scenie w Legnicy swój dramat „Dzielni chłopcy” w autorskiej reżyserii. Tekst sztuki opublikował "Dialog" (4/2016), a spektakl telewizyjny na jej podstawie, zrealizowany w 2017 r. w ramach Teatroteki w reż. Szymona Waćkowskiego, otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu Teatroteka FEST 2018. Zdobyła też nagrodę za sztukę „Historia zapominania” w Konkursie "Niepodlegli" zorganizowanym przez Teatr Polski w Warszawie. Za osiągnięcia w sezonie 2017/2019 nagrodzona „Bombą sezonu” przyznawaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. W 2019 roku jej dramat „Wyzwolenia” wyreżyserował w legnickim Teatrze Modrzejewskiej Piotr Cieplak. Sztuka jest finalistą 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Grzegorz Żurawiński