Monodram Magdy Drab „Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk” na 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, ale też na XIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni oraz "Wierna wataha" duetu PiK także wystawiona na gdyńskim R@Porcie doczekały się satysfakcjonujących ocen recenzentów i krytyków, które opublikowano w lokalnych mediach.


„W tym roku w zestawie konkursowym pojawiły się dwie mocne propozycje o charakterze monodramu. Pierwsza z nich to "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" w wykonaniu Magdaleny Drab, reprezentującej łódzki Teatr Zamiast. To opowieść o chorej na schizofrenię malarce amatorce z Nowego Sącza - przede wszystkim pobudzała do refleksji na temat emocjonalnego autentyzmu i społecznej stygmatyzacji, ale także przypomniała piękno teatru, który można schować w jednej walizce; teatru, który odrzuca inscenizacyjny rozmach i karmi się głównie nietuzinkowym talentem aktorskim. Magdalena Drab znalazła się w gronie pięciorga aktorów, którym jury przyznało wyróżnienia (…)” – pisał w podsumowaniu 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej Robert Kuciński w portalu kulturaupodstaw.pl.

„To niesłychanie zdolna osoba. W tej chwili jest autorką chyba już dziesięciu rozmaitych tekstów dramatycznych. Są one zachwycające między innymi tymi dlatego, że każdy jakby był pisany przez inną osobę. Pani Magda za każdym razem uruchamiała w sobie inny styl do innego tematu. To jest wielka maestria, a oprócz tego gra na scenie. Zrobiła fantastyczny monodram "Curko Moja, Ogłoś To", napisała tekst, sama go wyreżyserowała i sama oczywiście, go wykonuje. Jej wielka osobowość pięknie się rozwija” - tak o legnickiej aktorce Magdalenie Drab mówił redaktor naczelny miesięcznika Dialog i dyrektor XIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni Jacek Sieradzki w rozmowie z Grażyną Antoniewicz z Dziennika Bałtyckiego.

W posumowaniu XIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, którego na portalu  Trójmiasto.pl dokonał Łukasz Rudziński, przeczytaliśmy: „W tym roku wyróżniły się cztery propozycje. "Wierna wataha" duetu PiK (Paweł Wolak i Katarzyna Dworak) w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w reżyserii wspomnianego duetu poświęcony jest surowym regułom wiejskiej społeczności, w której najważniejszym dobrem jest gromada i wspólnota, a każde odstępstwo od normy uważane jest za zbrodnię nie do wybaczenia. Gdy rodzina Wolfów nie może oddać na księdza syna, jak każe wielopokoleniowa tradycja, decyduje się powierzyć Bogu jedną z córek. Jej ojciec, zamiast umacniać córkę w jej posłannictwie, uczy ją miłowania siebie, życia i bliźnich, za co oboje zapłacą wysoką cenę. Zabobon łączy się tu z żarliwą wiarą, a grzech i występek z pragnieniem zemsty, zaś zbrodnia z próbą odkupienia win. Ciekawie rozegrano plan aktorski, zbudowany z gawędziarza-komentatora (Paweł Wolak) oraz aktorów odgrywających przywoływane przez niego zdarzenia i stanowiących jednocześnie chór przedstawienia. Przez niemal cały spektakl aktorom towarzyszy cieknąca z góry woda - miejsce inicjacji, przełomów, oczyszczenia czy zbrodni (…)”.

wybrał: Grzegorz Żurawiński