Aktorzy teatrów z Warszawy, Krakowa, Szczecina, Katowic i Legnicy wystąpią podczas XXI Polkowickich Dni Teatru „Oblicza Teatru”, w marcu. Bilety będą w sprzedaży od 11 lutego. W programie m.in. „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak (6 marca). Anonsuje i przedstawia program festiwalu Urszula Romaniuk.


Jest to jedno z największych wydarzeń tego typu nie tylko w naszym regionie, ale też w kraju. – Dni Teatru to stały element polkowickiego kalendarza kulturalnego – mówi Bogusław Godlewski, zastępca dyrektora Polkowickiego Centrum Animacji. – Nie wyobrażam sobie, by mogło ich zabraknąć. Cieszę się, że w tym roku ponownie mamy przyjemność zaprezentować mieszkańcom tak bogaty repertuar.

W tegorocznej edycji wystąpią m.in. teatry z Warszawy, Krakowa, Szczecina, Katowic i Legnicy. Widzowie będą mogli zobaczyć spektakle komediowe, dramatyczne oraz muzyczne, inspirowane twórczością Jacka Kaczmarskiego oraz Zygmunta Koniecznego. Podczas uroczystej gali, 11 marca, zwycięzcy zeszłorocznej edycji otrzymają Złote Miedziaki.

Przedstawiamy repertuar XXI Festiwalu „Oblicza Teatru” (w nawiasie cena biletów).

  • 4 marca, godz. 20 – MROŻONA PAPUGA. Jedno małe oszustwo doprowadza do kuriozalnej imprezy urodzinowej, podczas której główna bohaterka musi przekonać własne dzieci, że oślepła! A wszystko to dla kilku dodatkowych złotych na emeryturze. To słodko-gorzka komedia Teatru Korez z Katowic (70/80 zł).
  • 5 marca, godz. 19 – KOLEGA MELA GIBSONA. Wielokrotnie nagradzany spektakl Teatru Korez, tym razem z autorskim tekstem Tomasza Jachimka. Aktor jednej roli, który spada z piedestału, przedstawia blaski, cienie i apogeum swojej sławy na komisariacie. Będą cięty język i bezkarne drwiny (40/50 zł).
  • 6 marca, godz. 19 – DROGA ŚLISKA OD TRAW. JAK TO DIABEŁ WSIĄ SIĘ PRZESZEDŁ. Balansująca na granicy nierealności ballada o ludziach, w których budzi się zło – i którzy stają się jego ofiarami. Mroczna, gęsta emocjonalnie opowieść, dziejąca się na wsi, gdzie wszyscy mają dwie twarze. Mocna propozycja od Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy (60/70 zł).
  • 8 marca, godz. 19 – SAMOTNY ZACHÓD. Spektakl okraszony humorem rodem z filmów Tarantino, ma też w sobie wiele z klimatu serialu „Twin Peaks”. Teatr Lubuski z Zielonej Góry przedstawi historię i nienawiść dwóch braci, błąkających się wśród irlandzkich przestrzeni (60/70 zł).
  • 11 marca, godz. 18 – ZAHIPNOTYZUJ MNIE. PIOSENKI ZYGMUNTA KONIECZNEGO. Pierwsza muzyczna propozycja w tegorocznym repertuarze w wykonaniu Teatru Ludowego z Krakowa. Muzyczno-plastyczny spektakl oparty na twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów piosenek, muzyki teatralnej i filmowej. Przed spektaklem odbędzie się uroczysta gala wręczenia Złotych Miedziaków (60/70 zł).
  • 14 marca, godz. 19 – Z PIEKŁA DO PIEKŁA. Poetycko-muzyczny spektakl poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. W tym roku Teatr Polonia ze Szczecina przybliży publiczności twórczość barda w formie opowieści o losach ludzi urodzonych w kraju nad Wisłą (60/70 zł).
  • 17 marca, godz. 20 – NASZE ŻONY. Wojciech Pszoniak, Wojciech Malajkat i Jerzy Radziwiłłowicz – trio wybitnych aktorów w spektaklu Teatru Syrena o męskiej przyjaźni i problemach z kobietami. Pełna zwrotów akcji, ponadczasowa sztuka (70/80 zł).
  • 19 marca, godz. 20 – RYZYKOWNA FORSA. Genialna komedia krakowskiego Teatru Bagatela. Eric żyje na koszt opieki społecznej. Co się jednak stanie, gdy nagle postanowi odwiedzić go urzędowa kontrola? (70/80 zł).
  • 21 marca, godz. 20 – MIŁOŚĆ OD OSTATNIEGO WEJRZENIA. Na zakończenie Festiwalu Teatr Dramatyczny z Warszawy przedstawi opowieść o miłości, nienawiści, poniżaniu i zemście. Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych, o kobiecie i małżeństwie w ciągłym stanie wojny (70/80 zł).


Bilety będzie można nabyć od 11 lutego, od godz. 10 w Ośrodku Kultury przy ul. Skalników 4 w Polkowicach. Kontakt w sprawie biletów i rezerwacji: 76 746 88 14.

(Urszula Romaniuk, „Zbliża się teatralne święto w Polkowicach”, http://regionfan.pl, 5.02.2019)