Gaja był współtwórcą kultowej wrocławskiej grupy Kormorany, formacji działającej nieprzerwanie od 1983 roku i przez wielu uznawanej za legendę polskiej alternatywy. Zmagał się z nowotworem krtani. Zmarł w czwartek, 24 stycznia. Grał na instrumentach perkusyjnych, także w wielu spektaklach legnickiego teatru.


Kormorany zaczynały w 1983 roku. Słynęli z koncertów-happeningów: grali m.in. w wieży ciśnień i młynie Maria, współpracowali z grupą plastyczną Luxus, Pomarańczową Alternatywą i z pierwszymi polskimi VJ-mi z Light Open Society. Potem pracowali z wieloma teatrami, w tym z reżyserem Piotrem Cieplakiem i Jackiem Głombem. W Legnicy grali i występowali  m.in. w „Koriolanie” (1998), „Hamlecie, księciu Danii”(2001) i w sztuce „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” (2015).

Gaja współtworzył muzykę i występował na żywo w „Portowej Opowieści” (2004) i „Otellu” (2006), z którym to spektaklem odbył trzytygodniowe tournee artystyczne po Stanach Zjednoczonych (Santa Barbara, Los Angeles, Chicago). Razem z Kormoranami skomponował i nagrał materiał muzyczny do spektaklu Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak „Sami” (2008), brał udział w legnickich akcjach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży "Lato w teatrze".

Na zamówienie legnickiej sceny dramatycznej i I Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” w Legnicy Kormorany skomponowały muzykę składającą się na plenerowy koncert w ich autorskim wykonaniu otwierając we wrześniu 2007 roku ten festiwal. Muzyka, którą współtworzył Artur "Gaja" Krawczyk, pozostanie na wydanej z okazji jubileuszu 40-lecia legnickiego teatru płycie „Nasza muzyka” (2017).

Po raz ostatni wystąpił na legnickiej Scenie na Nowym Świecie we wrześniu ubiegłego roku wraz z powrotem do repertuaru „Hamleta, księcia Danii”.

Grzegorz Żurawiński