W czwartek 27 września w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeszotarach odbędzie się podsumowanie jednego z dwóch cykli edukacyjnego programu "Droga do teatru", finansowanego ze środków ministerialnych, realizowanego przez legnicki teatr we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Miłkowicach oraz z miejscowym Stowarzyszeniem "Kolejarz".
 
- Drugi rok z rzędu pozyskaliśmy ministerialne środki na działania teatralne w podlegnickich miejscowościach, w których – czasami – nie ma żadnych instytucji upowszechniania kultury. Kolejny z tych programów, który tym razem nazwaliśmy „Droga do teatru”, rozpoczęliśmy na początku czerwca br. w szkole podstawowej w Rzeszotarach oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Miłkowicach. Pierwsze zajęcia w tych miejscowościach prowadziły aktorki: Magda Skiba, Katarzyna Kaźmierczak i Joanna Gonschorek – objaśnia koordynatorka programu Joanna Rostkowska, pedagog teatru.
 
Finałowe podsumowanie akcji, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzeszotarach, połączone będzie z prezentacją dokumentacji filmowej i fotograficznej (Marcin Wilczyński i Karol Budrewicz), na którą złożą się impresje z zajęć w Miłkowicach, a także z pobytu uczestników w legnickim teatrze (na spektaklu "Makbet" oraz na spotkaniu z aktorami). Każdy z uczestników tych warsztatów otrzyma płyty z filmem oraz zdjęciami dokumentującymi udział w akcji.
 
W poniedziałek 17 września rozpoczął się w Spalonej także drugi etap ("przystanek") projektu. Tym razem zajęcia dla dwóch grup młodzieżowych z miejscowej Szkoły Podstawowej prowadzą legnickie  aktorki Gabriela Fabian i Zuza Motorniuk. Trzecia grupa, którą tworzą nauczyciele rozpocznie zajęcia w poniedziałek 24 września. Prowadzić je będzie aktorka Joanna Gonschorek. Pokaz prac grup warsztatowych (etiud scenicznych) zaplanowano na 28 września.
 
"Poprzez warsztaty prowadzone w małych społecznościach, pozbawionych bezpośredniego dostępu do kultury oraz dyskusje, spotkania i spektakle w legnickim teatrze chcemy zaangażować ich mieszkańców do rozwoju przez teatr, a także wzmocnić lokalne społeczności proponując udział w wartościowych działaniach artystycznych. Organizując akcje teatralne w małych miejscowościach dajemy szansę na nowe doświadczenia nie tylko lokalnym społecznościom, lecz także sobie na rozwijanie edukacji teatralnej” – napisali w aplikacji programu „Droga do teatru” jego twórcy.
 
Całość legnickiej „Drogi do teatru” realizowana jest dzięki dotacji (91 tys. zł) w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna” zarządzanym przez Narodowe Centrum Kultury. Partnerami legnickiego Teatru Modrzejewskiej w realizacji programu są: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych z Legnicy (jako współorganizator), Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Miłkowicach oraz Szkoła Podstawowa w Spalonej.
 
Grzegorz Żurawiński