W czwartek 28 czerwca na Scenie Pod Ratuszem krakowskiego Teatru Ludowego odbyła się pierwsza z przedpremierowych prezentacji nowej inscenizacji sztuki legnickiego duetu Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak (PiK). Spektakl „Gdy przyjdzie sen…” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej swoją oficjalną premierę będzie miał we wrześniu br., jednak przedpremierowe przedstawienia grane będą także w piątek 29 czerwca oraz czterokrotnie pod koniec sierpnia.


„Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna” to środkowa część tzw. „tryptyku wiejskiego” duetu PiK (w tryptyku także: „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł”, realizacja na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w 2013 oraz „Czasami księżyc świeci od spodu” zrealizowane na scenie Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze w 2016). Jak mówią jej twórcy „to opowieść o miłości źle poczętej, niepoprawnie ujawnionej i absurdalnie przerwanej”. Sztuka wprowadza widzów w świat polskiej wsi, gdzie poznajemy dwójkę głównych bohaterów - nienawidzącą swojej wsi i sytuacji życiowej Basię oraz jej nieślubnego partnera życiowego Jaśka. Efektem jest moralitet w klimacie ballady ze sporą dawką komizmu - opowieść o sile marzenia, by wyrwać się do lepszego świata i życia, w której rozpacz miesza się z pożądaniem, a zawiść z miłością.

Nową inscenizację sztuki dla nowohuckiego Teatru Ludowego w Krakowie przygotowała reżyserka i od dwóch lat dyrektorka tej sceny Małgorzata Bogajewska. Przymiarki do tej realizacji trwały jednak wiele miesięcy. Pierwszą była otwarta próba z improwizacjami aktorsko-muzycznymi, którą we wrześniu 2016 roku zaprezentowano krakowskiej publiczności na Scenie Stolarnia Teatru Ludowego.

Prapremiera sztuki PiK „Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna” w reżyserii autorów odbyła się we wrześniu 2015 roku na scenie Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze i przyniosła twórcom wiele sukcesów. Przedstawienie nagrodzono Grand Prix, a także nagrodą jury za scenariusz i reżyserię oraz z główną nagrodą jury młodzieżowego dla najlepszego spektaklu XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”  w Zabrzu (2016). Sztukę uznano za najlepszą w sezonie 2015/2016 na zielonogórskiej scenie, wygrała także plebiscyt „Ale Sztuka!” organizowany przez lubuskie media. Zaprezentowana na Festiwalu „Oblicza Teatru” w Polkowicach (2017) przyniosła twórcom Złote Miedziaki, główną nagrodę przyznawaną przez festiwalową publiczność.

Grzegorz Żurawiński