Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, wybitna krytyk i kurator sztuki Anda Rottenberg, historyk teatru, jego krytyk i tłumaczka Hanna Baltyn, reżyser i teatralny dyrektor Maciej Englert - to niektóre z ważnych osobistości, które w niedzielę obejrzały w Warszawie „Łemka” Urbańskiego i Głomba.

Sobotnio-niedzielne warszawskie spektakle zorganizowane zostały na zaproszenie dyrektora Teatru Na Woli Macieja Kowalewskiego (także był na widowni) w ramach całosezonowego cyklu prezentacji dokonań legnickiego teatru, który nazwano „Modrzejewska wraca do Warszawy”.

Stołeczni miłośnicy teatru mieli już okazję oglądać „Dziady” Lecha Raczaka oraz „Osobistego Jezusa” Przemysława Wojcieszka. Do końca sezonu 2007/2008 zobaczą jeszcze pięć kolejnych legnickich przedstawień: “Wlotka.pl” (reż. Paweł Kamza, luty 2008), “Szaweł” (reż. Jacek Głomb, marzec 2008), “Otello” (reż. Jacek Głomb, kwiecień 2008), “Plac Wolności” (reż. Lech Raczak, maj 2008) oraz “Obywatel M.- historyja” (reż. Jacek Głomb, czerwiec 2008).

- Cieszę się z tego projektu, dzięki któremu już nie tylko stołeczni krytycy, ale i warszawska publiczność ma realną szansę zobaczyć nasze przedstawienia. Nie tylko czytać o teatrze w odległej Legnicy, ale go zobaczyć. Tym bardziej, że każde przedstawienie pokażemy 2-3 razy, a “Obywatela M.” grać będziemy nawet przez cały tydzień – dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb nie kryje zadowolenia z warszawskiego projektu.

Projekt gościnnych prezentacji dorobku Teatru Modrzejewskiej w stolicy to pomysł nowego dyrektora warszawskiego Teatru na Woli Macieja Kowalewskiego, współautora głośnej „Ballady o Zakaczawiu”. - Zamierzam co roku zapraszać do Warszawy spektakle z jednego regionu Polski. Na początek wybrałem Legnicę pod hasłem "Modrzejewska wraca do Warszawy" – objaśnia Kowalewski.

Projekt wykracza jednak poza przedstawienia z Legnicy. Teatr Na Woli gościć będzie w tym sezonie także m.in. teatry: Polski, Współczesny i Capitol z Wrocławia, a także teatry z Wałbrzycha i Zielonej Góry. I to właśnie zielonogórski Teatr Lubuski rozpoczął pod koniec września ten przegląd spektaklem "Zabijanie Gomułki" według Jerzego Pilcha w reżyserii Jacka Głomba, z udziałem jego legnickiej „drużyny” (adaptacja Robert Urbański, scenografia Małgorzata Bulanda, muzyka Bartosz Straburzyński, w roli głównej Zbigniew Waleryś).