Jubileusz legnickiej sceny jest okazją do zaproszenia na wycieczkę po zakamarkach teatru. Przez 30 lat nagromadziło się wiele pamiątek i rekwizytów po spektaklach. Na okolicznościową multimedialną wystawę TEATR 30 rozsianą po całej teatralnej przestrzeni zaprasza Zygmunt Mułek. Wystawa czynna będzie do końca lutego 2008.

Wędrówkę po teatrze rozpoczynamy od  holu Małego Ratusza, gdzie na planszach przypomniane są wszystkie przedstawienia. Nazwiska reżyserów, aktorów, scenografów. To podróż sentymentalna do początków. Wśród eksponatów są  liczne nagrody, puchary, statuetki.

Ale najciekawsze to lampy i reflektory, które oświetlały sceną. Przed wielu laty był to najnowszy krzyk techniki, rodem z nieistniejącej już Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Jedna żarówka pobierała 3 kilowaty energii. Dla oświetlenia spektaklu potrzeba było tyle prądu, ile zużywało niewielkie miasteczko. Reflektory wydzielały przy tym mnóstwo ciepła, co na własnej skórze odczuwali aktorzy, pocąc się niemiłosiernie. Teraz zastąpiły je tzw. zimne światła.

Z holu szlak wystawowy wiedzie pod scenę. Oglądamy plakaty, banery, kostiumy. Motocykl z "Ballady o Zakaczawiu", skrzynkę pełną zalakowanych butelek z tego przedstawienia i maszynę do robienia wiatru, dymów czy grzmotów. Można obejrzeć fragment filmu pokazujący w przyśpieszonym tempie budowanie dekoracji do "Otella".  Zaświadcza o talencie pracowników technicznych, którzy potrafią zbudować teatr w dowolnej przestrzeni.

Podczas tej wycieczki zobaczymy scenę obrotową z XIX w., jedną z pierwszych jakie powstały w Niemczech. Do dzisiaj jest sprawna. Potem dochodzimy do wejścia z podziemi na scenę. Jej wielkie rozmiary robią wrażenie. Dalej labiryntem korytarzy bądź windą transportową docieramy na poddasze. Na co dzień jest tam magazyn mebli, ale teraz poustawiano tam mnóstwo rekwizytów. Na koniec zwiedzający mogą jeszcze obejrzeć wideo z przedstawień.

Wystawę "Teatr 30" przygotowali Krzysztof Pawlik (prezentacje komputerowe), Małgorzata Bulanda (elementy scenograficzne) oraz Maria Antoniak (wystrój, prezentacja plakatów, banerów). - Wystawa pokazuje legnicki teatr z perspektywy całej jego trzydziestoletniej historii - mówią jej twórcy.

Wystawę można zwiedzać w piątki, soboty, niedziele od godz. 17. Zwiedzanie zorganizowane dla grup we wtorki, środy i czwartki w godz. 9-13, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym : 076-72-33-505. Ceny biletów 5 zł (normalny), 3 zł (ulgowe i zbiorowe).

(Zygmunt Mułek, „Wyprawa za kulisy”, Panorama Legnicka, 11.12.2007)