Przez 40 lat swojej polskiej historii legnicki teatr wyprodukował 250 premierowych przedstawień. „Biesy”, które po raz pierwszy obejrzymy w czwartek 23 listopada, będą miały już numer 251. Osiem z tych realizacji pokazała telewizja, w tym dwie na żywo. Cztery tytuły z tego telewizyjnego portfolio będzie można oglądać podczas jubileuszowych projekcji na Scenie Gadzickiego.


Prawdziwy teatr to ten, który dzieje się na żywo i tylko raz. Bo każdy spektakl, choćby sztuka grana była wielokrotnie, jest inny, a wpływ na to mają nie tylko artyści, ale i zasiadająca na widowni publiczność. Realizacje dla Teatru Telewizji to jednak prestiż i widownia, która jednego wieczoru może przekroczyć milion oglądających i dotrzeć pod strzechy w całej Polsce.

Legnicka przygoda z telewizją, a zatem także z filmową techniką realizacji, w tym montażu przedstawień, zaczęła się w 1996 roku. Początek był skromny. „Pasję” wg Mieczysława Abramowicza, wyreżyserowaną rok wcześniej przez Jacka Głomba, nakręcono w legnickim Kościele Mariackim jedną kamerą, co możliwe było wyłącznie dzięki nieprzeciętnemu talentowi operatora wrocławskiej telewizji Wojciecha Raweckiego. I to właśnie w TVP Wrocław wyemitowano to przedstawienie.

Potem było już na większą skalę, następnych siedem legnickich realizacji dla Teatru Telewizji mogli już oglądać telewidzowie w całym kraju. Były to kolejno: "Ballada o Zakaczawiu" (2002), Made in Poland” (2005), „Wschody i Zachody Miasta” (2005), „Kwiaty polskie”(2005), "Plac Wolności" (2007), „III Furie” (2012) oraz "Orkiestra" (2013). Emitowano je potem wielokrotnie w różnych kanałach TVP, a realizowali je: Waldemar Krzystek, Przemysław Wojcieszek, Lech Raczak, Marcin Liber oraz trzykrotnie Jacek Głomb.

Nieprzypadkowo pierwsza po długiej, bo wieloletniej przerwie bezpośrednia transmisja (live satelitarny) dla Teatru Telewizji i TVP Kultura, miała miejsce we wrześniu 2005 roku z legnickiej Sceny na Piekarach, na której wystawiono "Made in Poland" Wojcieszka. Był to wielki, wspólny sukces legnickiego teatru i telewizji. Świadectwem było Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Telewizyjnej „Prix Visionica” Wrocław 2007, które zdobyła ta realizacja. W pobitym polu pozostawiła ponad 800 konkurentów z całego świata!

Także telewizyjna wersja "Orkiestry" Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba doczekała się nagrody, jaką było wyróżnienie (jako jedynej polskiej produkcji) przyznane w 2014 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych CIRCOM.

Cztery z tych telewizyjnych realizacji legnickiego teatru będzie można oglądać podczas jubileuszowych projekcji na Scenie Gadzickiego. W sobotę 25 listopada będą to „Ballada o Zakaczawiu” (12.00) i „Orkiestra” (13.45), zaś w poniedziałek 27 listopada „Wchody i Zachody Miasta” (18.00) i „Made in Poland” (19.45).

Grzegorz Żurawiński