Właśnie ten czwartek (23 listopada) rozpoczyna cykl najważniejszych i zarazem kulminacyjnych imprez związanych z Wielkim Jubileuszem Teatru Dramatycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Na liście zaproszonych gości związanych z legnicką sceną widnieje 185 nazwisk, zaś lista ta rozrasta się do 250 osób, licząc ludzi związanych ze światem polityki czy przedstawicieli urzędów. W uroczystej Gali jubileuszowej weźmie udział ponad 300 osób. Pisze Ewa Jakubowska.


Przygotowania do Wielkiego Jubileuszu ruszyły wielką parą w lutym tego roku, choć faktycznie scenariusz obchodów i pomysły imprez towarzyszących powstawały dużo wcześniej. Teatr pragnął z wielkim przytupem świętować swoje 40-lecie. Dodatkowo ta okrągła rocznica istnienia profesjonalnej polskiej sceny teatralnej w Legnicy zbiegła się z 175 - leciem samego budynku teatru.

Na organizację całego cyklu jubileuszowych obchodów legnicki teatr otrzymał dotacje w wysokości 150.tys zł od Ministerstwa Kultury i w tej samej kwocie grant od Urzędu Marszałkowskiego. Jacek Głomb dyrektor Teatru Dramatycznego (Teatru Modrzejewskiej - @KT) nie krył, że otrzymane środki pieniężne pozwoliły mu zorganizować obchody w takiej formie, jakiej sobie wymarzył z rozmachem, długofalowo, akcentując wkład wszystkich pracowników w sukces legnickiej sceny.

- Zależy nam, aby to było święto całego teatru – podkreśla Jacek Głomb. - To jest Teatru Dramatycznego w Legnicy, Centrum Sztuki Teatr Dramatyczny i Teatru H. Modrzejewskiej w Legnicy – czyli trzech instytucji, które zapisały się w historii miejskiego teatru i zarazem polskiej sceny w mieście. I to się nam udało - bo przyjadą na jubileusz aktorzy z zespołu pod dyrekcją Janusza Sykutery, przyjedzie dyrektor Józef Jasielski, który szefował w latach 1980-1990. Przyjadą też ludzie, którzy współtworzyli teatr z Jasielskim i ze mną. Odwiedzą nas nie tylko aktorzy grający za poprzednich dyrektorów, ale także technicy, garderobiani i inni pracownicy teatru.

- Wśród gości zaproszonych na święto legnickiego teatru znajdują się aktorzy Przemysław Bluszcz z żoną Anną Wieczur-Bluszcz, Janusz Chabior, Zbigniew Waleryś, Robert Zawadzki, a także aktorzy z zespołu dyr. Jasielskiego Przemysław Kapsa, Robert Gibalski (? - @KT), Aleksandra Maj czy Dariusz Majchrzak. W obchodach wezmą udział także reżyserzy teatralni Lech Raczak, Łukasz Czuj, Paweł Kamza, Alina Moś-Kerger, Marcin Liber oraz zagraniczni reżyserzy z Batumi Andro Enukidze i Linas Zaikauskas z Litwy. Nie zabraknie też kompozytora Łukasza Matuszyka czy znanych dziennikarzy Jacka Sieradzkiego i Leszka Pułki.

W ciągu swojej 40 letniej działalności na scenie Teatru Dramatycznego w Legnicy wystawiono 250 sztuk, z czego 8 zostało przeniesione przez Teatr Telewizji na ekran telewizyjny w formie teatralnej lub filmowej jak „Ballada o Zakaczawiu”, „Wschody i Zachody Miasta”, „Orkiestra” czy też transmitowane na żywo jak „Made in Poland”, „Trzy Furie”. Do niektórych z tych ważnych i znaczących sztuk dla historii sukcesu legnickiej sceny teatr powróci w okresie obchodów Wielkiego Jubileuszu. Ale wisienką na urodzinowym torcie będzie na pewno przygotowana specjalnie na te okazję premiera sztuki „Biesy” wg dzieła Fiodora Dostojewskiego „ Zbrodnia i Kara” ("Zbrodnia i kara" to inna z powieści słynnego pięcioksiągu rosyjskiegho pisarza, legnickie "Biesy" to adaptacja... "Biesów" - przyp. @KT). Na premierowe jubileuszowe spektakle 23 i 24 listopada już dawno rozeszły się bilety. Bilety na tę sztukę można zakupić już tylko na następne spektakle 1, 2 i 3 grudnia.

Poniżej przedstawiamy pełny program imprez jubileuszowych. W przypadku wstępu wolnego należy skontaktować się z teatralnym działem marketingu.

24 listopada – piątek
godz. 16.00 – jubileuszowy event Klubu Gońca Teatralnego w Galerii Piastów, gdzie pojawia się znani bohaterowie legnickich spektakli: m.in. Don Kichot, Sancho Pansa, Hamlet i Ofelia, Lady Makbet, Benek Cygan.

25 listopada - sobota
godz.11.00 – zwiedzanie wspólnie z zaproszonymi gośćmi wystawy „ Teatr 40” w Hallu Ratusza oraz budynku teatru
godz.12.00 - „ Ballada o Zakaczawiu” i „Orkiestra” zaprezentowanie zekranizowanych sztuk na Scenie Gadzickiego- bezpłatne wejściówki
godz.16.00 - „Dramaty Modrzejewskiej tom II” - Caffe Modjeska – wstep wolny
godz. 19.00 – Gala jubileuszowa – zaproszenia

26 listopada – niedziela
godz.15.00 - „Teatr Józefa Jasielskiego w Legnicy” - Hall Starego Ratusza – wstęp wolny
godz.19.00 - „Nasza muzyka” - koncert promujący płytę z muzyką legnickich spektakli – Scena Gadzickiego – bezpłatne wejściówki

27 listopada – poniedziałek
godz.18.00 - „Wschody i Zachody Miasta” i „ Made in Poland” - zaprezentowanie zekranizowanych sztuk na Scenie Gadzickiego- bezpłatne wejściówki

(Ewa Jakubowska, "Cztery dni Wielkiego Jubileuszu", http://e-legnickie.pl, 23.11.2017)