Premierą "Biesów" wg Dostojewskiego w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba  w czwartkowy wieczór 23 listopada legnicki teatr rozpocznie pięciodniowe świętowanie podwójnego jubileuszu: 40-lecia polskiej sceny dramatycznej w mieście i 175-lecia budynku, który jest jego siedzibą.
 
Gotowy już do realizacji program teatralnego święta zaprezentowano dziennikarzom lokalnych mediów podczas poniedziałkowej (13 listopada) konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie legnickiej sceny.
 
- Od początku zależało nam na tym, by było to święto adresowane do mieszkańców miasta, ale też wszystkich ludzi legnickiego teatru z całej jego 40-letniej historii bez względu na to, kiedy w nim pracowali, jaką nazwę i organizacyjną formułę miał nasz teatr przez te wszystkie lata. Dlatego zaproszenia skierowaliśmy do wszystkich, do których potrafiliśmy dotrzeć. Lista potwierdzeń wskazuje, że możemy liczyć na przyjazd nawet 250 gości tego wydarzenia. Są na niej zarówno pracownicy pierwszego zespołu, który w 1977 roku stworzył Janusz Sykutera, dużo liczniejsza grupa związana z teatrem lat 80-tych ub. wieku, który tworzył Józef Jasielski, jak i pracownicy z lat bliższych wspłczesności - objaśniał szef legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.
 
Dziennikarzom zaprezentowano szczegółowy program pięciodniowego (23-27 listopada) wydarzenia, na które złożą się m.in.:  drugi z premierowych spektakli "Biesów", który odbędzie się w piątkowy wieczór 24 listopada (to konieczność z uwagi na ograniczoną pojemność widowni zbudowanej na scenie i wielką liczbę zaproszonych gości jubileuszu; biletów na oba premierowe przedstawienia już nie ma), projekcje w kinie teatralnym sfilmowanych wersji czterech z ośmiu spektakli zrealizowanych przez legnicki zespół dla Teatru Telewizji (w sobotę 25 listopada "Ballada o Zakaczawiu" i "Orkiestra", w poniedziałek 27 listopada "Wschody i Zachody Miasta" i "Made in Poland"), koncert "Nasza muzyka", podczas którego zaprezentowanych zostanie na żywo 19 piosenek i motywów muzycznych z legnickich przedstawień (niedziela, 26 listopada) połączony z promocją płyty, którą nagrano latem br. pod muzycznym kierownictwem Łukasza Matuszyka.
 
To jednak nie wszystko. W programie jest także promocja drugiego tomu (pierwszy ukazał się w roku 2007) książki "Dramaty Modrzejewskiej", antologii tekstów napisanych dla teatru w Legnicy ("Łemko", "Czas terroru", Pierwsza komunia", "III Furie", "Orkiestra", "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł"), którą poprowadzi redaktor naczelna kwartalnika teatralnego "Nietak!t" i portalu Teatralny.pl Katarzyna Knychalska (sobota, 25 listopada). Szczególny charakter będzie miał wspomnieniowy panel "Teatr Józefa Jasielskiego w Legnicy" (niedziela, 26 listopada) z udziałem tego reżysera, twórcy i byłego dyrektora artystycznego teatru, który na lata zadecydował o obliczu legnickiej sceny lat 80-tych ubiegłego wieku. Spotkanie, w którym udział zapowiedzieli aktorzy z zespołu tej epoki, poprowadzi Jacek Głomb.
 
Ponieważ nie ma jubileuszy bez gali, to i taka znalazła się w programie (sobota, 25 listopada). Będą podziękowania, odznaczenia, ale także niespodzianki. Takie jak odnaleziony po latach we wrocławskim  archiwum telewizyjnym reportaż Barbary Folty sprzed 40 lat z remontu i przygotowań do uruchomienia legnickiego teatru oraz jego pierwszej premiery, jaką  było wystawione 27 listopada 1977  "Lato w Nohant" Iwaszkiewicza w reżyserii Józefa Wyszomirskiego. Wyświetlona zostanie także satyryczna impresja filmowa z bojów, które toczyły się w ostatnich latach wokół legnickiego teatru, którą twórcy (aktorzy Paweł Palcat i Paweł Wolak oraz filmowcy Krzysztof Pawlik i Karol Budrewicz) zatytułowali ironicznie "W poszukiwaniu źródła zła". Galę zakończy potańcówka na dużej Scenie Gadzickiego do muzyki zespołu Jacka Hałasa.
 
Wszyscy goście jubileuszu otrzymają prezent (nie licząc okolicznościowych gadżetów) w postaci obszernej monografii legnickiego teatru obejmującej 40 lat jego dziejów, w tym pełny opis dokumentacyjny wszystkich 250 spektakli wyprodukowanych w tym czasie na tej scenie, uzupełniony o spis wszystkich (blisko 700) pracowników, którzy wpisali się w dzieje legnickiego teatru. Wydawnictwo jest zaktualizowaną wersją wcześniejszych publikacji, z których każda obejmowała kolejne lata w dziejach teatru. To zintegrowane w całość opracowanie, na które złożyły się teksty czworga autorów: Krzysztofa Kopki, Beaty Adamek, Leszka Pułki i Magdy Piekarskiej.
 
Program jubileuszu (w tym odbywające się już od wiosny br. wydarzenia poprzedzające jego listopadową kulminację) sfinansowany został dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (150 tys. zł) oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego (150 tys. zł). Szczegóły (daty, godziny, miejsca) wydarzeń zaplanowanych na jego finałową odsłonę 23-27 listopada można znaleźć na stronie teatru www.teatr.legnica.pl  w zakładce repertuar.
 
Grzegorz Żurawiński