Legnicka aktorka wcieli się w rolę Edyty Stein, wrocławskiej Żydówki, ateistki, która doznała nawrócenia i przyjęła chrzest, zagazowanej w Auschwitz-Birkenau karmelitanki, a na koniec katolickiej świętej i patronki Europy, w multimedialnym dramacie muzycznym "Synagoga 22". Premiera w piątek 10 listopada w kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu.


Data premiery nie jest przypadkowa. Noc z 9 na 10 listopada 1938 roku, podczas której doszło w masowej skali do pogromuŻydów w hitlerowskich Niemczech, do historii przeszła pod nazwą "nocy kryształowej" (zamordowano 91 osób, spalono kilkaset synagog, zniszczono ok. 7,5 tys. sklepów, zdemolowano niemal 200 domów mieszkalnych, zbeszczeszcono większość żydowskich cmentarzy, ponad 20 tys. Żydów osadzono w obozach koncentracyjnch).

"Synagoga 22" to multimedialny dramat muzyczny Mariana Skutnika, który do muzyki Adama Barona i Jakuba Soyki reżyseruje Roberto Skolmowski. Ogromną rolę w tym widowisku odegra jego część filmowa (ok. 80 proc. całości) ze zdjęciami, których autorem jest Wojciech Hejno. Dzięki nim obejrzymy inscenizowane fragmenty z różnych etapów życia Edyty Stein (ich charakter oddaje zwiastun tej produkcji, który można obejrzeć TUTAJ!)

- Zdjęcia realizowaliśmy podczas wakacji głównie we Wrocławiu, ale też w Karkonoszach w okolicach czeskiego Harrachova, gdzie mieliśmy okazję skorzystać z nieodpłatnego wsparcia jednej z grup rekonstrukcji historycznej i miłośników zabytkowych pociągów. Ostatnie sekwencje filmowe kręcone były już w październiku w niemieckiej Kolonii - opowiada Magda Skiba, legnicka aktorka, która wcieliła się w postać Edyty Stein, głównej bohaterki dramatu.

Oprócz sekwencji odtwarzających fragmenty biografii świętej Teresy Benedykty od Krzyża (bo takie było zakonne imię Edyty Stein) w filmowej części widowiska pojawią się m.in.rozważania o tym, czym jest świętość, a także wypowiedzi takich postaci jak: była premier i ambasador RP w Watykanie Hanna Suchocka, ks. Wojciech Lemański, były wieloletni redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego ks. Adam Boniecki, działaczka feministyczna Kazimiera Szczuka, metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny czy pasjonatka historii i autorka "Spacerownika wrocławskiego", dziennikarka Gazety Wyborczej Wrocław Beata Maciejewska.

- W sekwencjach teatralnych, które realizowane będą na żywo przed publicznością, którą szacuje się na ok. 500 osób, wszystko zacznie się nieco metafizycznie, gdy duch Edyty Stein, już jako katolickiej świętej, powróci z Watykanu do rodzinnego Wrocławia jej młodości. Będą to głównie sceny o charakterze rodzinnym, w tym kłótnia z matką o chrzest, który bohaterka przyjęła wbrew niej w 1922 roku. W scenie finałowej zobaczymy monolog, którego treścią będzie odnaleziony w archiwach watykańskich autentyczny i bardzo dramatyczny list Edyty Stein z 1933 roku do Piusa XI, w którym błagała papieża i cały Kościół o głos protestu wobec narastania w Niemczech nienawiści do Żydów - zdradza szczegóły fabuły multimedialnego dramatu legnicka aktorka.

W tych partiach dramatu wykonawcom towarzyszyć będzie znany wrocławski saksofonista Piotr Baron, który tym razem grał będzie na żywo na ormiańskim dydyku. W oprawie muzycznej widowiska usłyszymy bowiem nie tylko dźwięki o charakterze sakralnym, ale także współczesny jazz i beat. Multimedialny spektakl "Synagoga 22" grany będzie w kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu, w którym znajduje się kaplica świętej. Premiera 10 listopada o godz. 20:00, a dwa następne przedstawienia, 11 listopada o godz. 20:00 oraz 12 listopada o godz. 20:30. W planach są także grudniowe wystawienia widowiska.

Grzegorz Żurawiński