Już w najbliższy czwartek 28 września ponownie będzie można zajrzeć w zakamarki legnickiego teatru zwiedzając okolicznościową wystawę nawiązującą do 40-lecia profesjonalnej polskiej sceny dramatycznej i 175-lecia teatralnego budynku. Wędrówka z przewodniczkami startuje o godz. 17.00 w Caffe Modjeska.
 
To nietypowa ekspozycja, gdyż jej kluczowym elementem jest kilkudziesięciominutowa wędrówka po skomplikowanym labiryncie korytarzy i wnętrz składających się współcześnie na teatralny obiekt, który w przeszłości połączył ze sobą osiemnastowieczny barokowy Stary Ratusz (do początku XX wieku był siedzibą władz miejskich Liegnitz), dziewiętnastowieczny budynek Teatru Miejskiego, ale też fragment jednego z szesnastowiecznych Kramów Śledziowych.
 
Sama ekspozycja, którą ulokowano na kilku poziomach i w wielu teatralnych zakamarkach, dokumentuje artystyczny dorobek polskiego teatru, którego historia zaczęła się jesienią 1977 roku. Z archiwów i magazynów wydobyte zostały elementy scenografii i wystroju sceny, kostiumy, rekwizyty, sprzęt ze scenicznego zaplecza technicznego, plakaty, banery i dziesiątki fotografii. Na pięciu telewizyjnych ekranach można oglądać fragmenty przedstawień, ale także filmowe reportaże z artystycznych podróży i pozateatralnych, często zrujnowanych przestrzeni, które wykorzystywano w legnickich spektaklach.
 
- Niezwykłość naszej wystawy polega i na tym, że jej aranżacja i wykorzystywane eksponaty będą się w części zmieniały. Także dlatego, że będziemy sięgać po kolejne przedmioty z naszych przepastnych magazynów. Ich zawartość to świadectwo historii, na którą złożyło się 250 premier oraz liczne podróże po Polsce i świecie, ale też dowód mistrzostwa plastyków, krawców i stolarzy pracujących w naszych teatralnych warsztatach – zauważa Małgorzata Bulanda, scenograf teatru i autorka aranżacji wystawy.
 
Wędrówka po wystawie Teatr 40, podczas której opowiadać o teatrze będą Mariola Hotiuk i Joanna Rostkowska, zakończy się w holu Starego Ratusza, gdzie niedawno (15 września) udostępniono kolejną teatralną ekspozycję historyczną, jaką jest pierwsza (niemiecka) z trzech wystaw cyklu „Teatr w sercu miasta”. Kolejne okazje na wędrówkę po wystawie Teatr 40 będą w piątek 13 października (wyjątkowo od godz. 19.00 ze startem w holu Starego Ratusza, bezpośrednio po wernisażu drugiej, radzieckiej odsłony wystawy „Teatr w sercu miasta”, który zaplanowano na godz. 18.00) oraz w czwartek 26  października od godz. 17.00 (start w Caffe Modjeska).
 
UWAGA! Wystawę Teatr 40 zwiedzać można w zorganizowanych grupach także w innych terminach po uprzednim uzgodnieniu daty z teatralnym działem promocji i reklamy (tel. 76 72 33 504, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
 
Grzegorz Żurawiński