W teatralnym hallu legnickiego Starego Ratusza oglądać można pierwszą z trzech wystaw zorganizowanych pod wspólnym hasłem „Teatr w sercu miasta. Scena miejska w Legnicy 1842- 1994”. Pierwsza wystawa pokazuje niemiecki okres dziejów tej instytucji. Pisze Lilla Sadowska.


Cykl wystaw pod wspólnym hasłem „Teatr w sercu miasta. Scena miejska w Legnicy 1842- 1994”, rozpoczęła wystawa o niemieckim okresie legnickiego teatru.

- Chcemy w sposób artystyczny, nie muzealny, opowiedzieć o trzech charakterach teatru. O teatrze niemieckim, który funkcjonował w budynku teatru i budynku Starego Ratusza do 1945 roku. O Teatrze „Siewiernoj”, funkcjonującym do 1964 roku, w końcu o polskim rozdziale teatru – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

Na wystawach znajdą się unikatowe dokumenty, fotosy aktorów występujących we wszystkich trzech okresach funkcjonowania placówki. Pierwszą, pokazującą niemiecką część historii teatru, już można zobaczyć w hallu Starego Ratusza.

W październiku otwarta zostanie wystawa „radziecka”, w połowie listopada teatr pokaże polską część historii instytucji. Wystawy są jedną z inicjatyw związanych z obchodami podwójnego jubileuszu legnickiego teatru, który świętuje w tym roku czterdziestolecie profesjonalnej polskiej sceny w Legnicy i 175 lat istnienia budynku teatru. Wystawy są okazją do poznania także niepolskiej części historii teatru, którego dzieje były równie burzliwe, jak historia Legnicy.

(Lilla Sadowska, "Historia legnickiego teatru. Przystanek pierwszy", http://kulturalia.lca.pl, 16.09.2017)