Wielkogabarytowe elementy teatralnej scenografii ulokowane na blisko 14-metrowej naczepie TIR-a wyruszą we wtorek 6 czerwca do kilkunastu miejsc w Legnicy. Objazdowa wystawa, która potrwa do niedzieli 11 czerwca, jest elementem tegorocznych obchodów podwójnego jubileuszu legnickiego teatru.


Rok 2017 to jednocześnie 175-rocznica oddania do użytku teatralnego budynku w centrum miasta, ale też 40-lecie polskiej sceny dramatycznej w Legnicy. I chociaż kulminację jubileuszowych obchodów zaplanowano na listopadową czterodniówkę (24-27) w rocznicę pierwszej premiery, którą było „Lato w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Józefa Wyszomirskiego (27 listopada 1977 roku), to wydarzenia odwołujące się do obu rocznic trwają już od wielu tygodni.  Jednym z nich jest stacjonarna wystawa „Teatr 40”, którą od kwietnia zwiedzać można podczas godzinnych spacerów po - niedostępnych zazwyczaj publiczności - zakamarkach teatralnego obiektu.

We wtorek 6 czerwca wyruszy w miasto mobilne uzupełnienie tej ekspozycji. Wystawa „40 lat polskiej sceny w Legnicy” (taki napis na tle kilkudziesięciu fotogramów ze spektakli z całej historii teatru pokryje zakrytą burtę naczepy TIR-a) to kilka wielkogabarytowych elementów scenografii z legnickich przedstawień, które ulokowano na naczepie z odsłonięto burtą, by całość dostępna była zarówno w trakcie jazdy, jak i postoju. Są tu: drewniany czołg z „Operacji Dunaj” Roberta Urbańskiego w reż. Jacka Głomba, olbrzymi but z „Titi i Nunu”, bajki patronki teatru Heleny Modrzejewskiej, którą wyreżyserował Janusz Chabior, blaszany koń, który płonął podczas „Placu Wolności” Lecha Raczaka oraz wielki statek, który posłużył w dwóch spektaklach wyreżyserowanych przez Jacka Głomba, jakimi były „Axur, król Ormus” Wojciecha Bogusławskiego i „Wschody i Zachody Miasta” Roberta Urbańskiego.

- Wynajęliśmy największy pojazd, jaki jest w stanie poruszać się po Legnicy, by zainteresować teatrem nawet tych mieszkańców, którzy w nim nigdy nie byli. Dotrzemy do kilkunastu miejsc, które zazwyczaj gromadzą ludzi. Takich jak: parkingi hipermarketów, przykościelne place, teren przyszkolny na Zakaczawiu, parking legnickiej giełdy, czy główna aleja miejskiego parku. Podczas postoju w tych miejscach opowiemy historię pokazywanych elementów wystawy, opowiemy o dziejach naszego teatru, umożliwimy wejście na platformę, by dotknąć eksponatów lub zrobić sobie na ich tle pamiątkowe zdjęcia – zachęca szef legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

Mobilną wystawę „40 lat polskiej sceny w Legnicy” będzie można oglądać bezpłatnie codziennie do niedzieli 11 czerwca zarówno podczas przejazdów ulicami miasta, jak i przede wszystkim podczas około 2-godzinnych postojów w jednym z 12 miejsc, które wybrano do stacjonarnej prezentacji. Z uwagi na rozmiar pojazdu, którym poruszać się będzie jubileuszowa wystawa, ich ustalenie okazało się trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Wystawa mobilna „40 lat polskiej sceny w Legnicy”

Kolejność przystanków:

  • 6 czerwca wtorek:  Carrefour 12.00-14.00 (przed kebabem), B1 (dawny Real),  15.30 -17.30
  • 7 czerwca środa: Carrefour 12.00-14.00 (przed kebabem), B1 (dawny Real),  15.30 -17.30
  • 8 czerwca czwartek: SP nr 1 ul. Kamienna 20 (między siłownią plenerową a szkołą) od godziny 15.20, Biedronka koło Dworca (organizator czeka na zgodę)
  • 9 czerwca piątek: Szpital/Kaufland  (od strony sklepu Bodzio) 12.00-14.00, Auchan – parking 16.00-17.30     
  • 10 czerwca sobota:  Parafia NSPJ  ks. Gacka teren przed Biedronką  10.00-12.00, Park na wysokości Orła Białego 15.30-17.30
  • 11 czerwca niedziela: przed parafią MBKP Plac kard. Stefana Wyszyńskiego 1 w godz. 9.30-11.30, giełda wjazd od Al. Zwycięstwa  po 12.00 postój pod Giełdą.

Grzegorz Żurawiński