Uczniowie gimnazjum ze Spalonej byli w środę 24 maja pierwszymi w bieżącym roku uczestnikami gry teatralnej, czyli zwiedzania legnickiego teatru połączonego z rywalizacją i rozwiązywaniem zadań z wiedzy o tej scenie. Pomysł powstał przed pięcioma laty.


Majowa okazja do zorganizowania teatralnych gier jest podwójna. Legniccy artyści wyruszyli właśnie z dwoma spektaklami ("Krzywicka/Krew" oraz "Hymn narodowy") do Gdyni na tegoroczną edycję Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, co uwolniło teatralną przestrzeń. Drugą okolicznością sprzyjającą zabawie jest otwarta w kwietniu wystawa "Teatr 40", która dokumentuje artystyczny dorobek legnickiej sceny w roku dwóch jubileuszy - 40-lecia profesjonalnej polskiej sceny dramatycznej w Legnicy i 175-lecia teatralnego budynku.

Godzinna gra teatralna jest rywalizacją zespołową. Jej uczestnicy dzieleni są na trzy grupy. Każda otrzymuje plan teatru i losuje trasę, którą trzeba przemierzyć trafiając do kolejnych teatralnych miejsc, pomieszczeń i zakamarków uwidocznionych na zdjęciach. To w tych miejscach ukryte są listy pytań z wiedzy o legnickiej scenie, na które trzeba odpowiedzieć gromadząc punkty w tej zespołowej rywalizacji. Liczy się także czas, w jakim zespół przemierzy całą wylosowaną trasę.

- Warto zwiększyć swoje szanse w tej grze i przygotować się do niej wcześniej odwiedzając stronę internetową legnickiego teatru (www.teatr.legnica.pl). Podpowiedzi są zawarte także w materiałach, które otrzymują uczestnicy. Ci sprytniejsi mogą także skorzystać z dozwolonej pomocy napotkanych podczas wędrówki pracowników teatru - opisuje zasady zabawy jej pomysłodawczyni i koordynatorka Joanna Rostkowska, teatralny pedagog, która grę prowadzi wspólnie z pracownikami teatralnej promocji.

Gra teatralna będzie kontynuowana także w czwartek i piątek (25 i 26 maja). Jej kolejnymi uczestnikami będą uczniowie LO nr 7 w Legnicy, kolejna klasa gimnazjalna ze Spalonej oraz studenci pedagogiki legnickiej PWSZ.

Grzegorz Żurawiński