Teatr Modrzejewskiej planuje na listopad m.in. premierowe wystawienie sztuki Ludwika Kundery, kilka wyjątkowych wydawnictw i wystaw, paradę teatralną oraz galę, zakończoną – nietypowo – potańcówką u Jerzego (Jacka - @KT)  Hałasa oraz jego muzyków. Okazją jest podwójny jubileusz: 40-lecie istnienia profesjonalnej polskiej sceny w Legnicy i 175. rocznica wzniesienia budynku teatru. Pisze Piotr Kanikowski.


Na kulminację jubileuszowych wydarzeń wybrano jesienny weekend 24-27 listopada. Nieprzypadkowo, bo 27 listopada 1977 roku premierą „Lata w Nohant” Iwaszkiewicza w reżyserii Józefa Wyszomirskiego zainicjował działalność polski teatr w Legnicy. Władzom zależało, aby stolica województwa miała własną scenę. Województwo legnickie przestało istnieć, ale legnicki teatr istnieje już 40 lat, uchodząc za jedną z najciekawszych scen w Polsce.

Budynek miejskiego teatru wzniesiono 175 lat temu.  Został dobudowany do tzw. Starego Ratusza, gdy mieszkańcom niemieckiej Liegnitz przestała wystarczać ponura Sala Komedii (Comoediensaal) w sukiennicach, użyczana wędrownym trupom na inspirowane historią widowiska. “Teatr jest do życia mieszkańcom niezbędnie potrzebny” – argumentowali ówcześni rajcy, zatrudniając przy budowie nowego gmachu jednego z najznakomitszych europejskich architektów XIX wieku, Carla Ferdinanda Langhansa – twórcę m.in. Opery Wrocławskiej oraz teatrów w Szczecinie i Lipsku. Teatr został otwarty uroczyście w dniu Bożego Narodzenia 1842 roku i funkcjonuje do dziś mimo burz, które przewinęły się przez jego najpierw niemiecką (Stadttheater Liegnitz, do 1945 r.), później radziecką (Tieatr Siewiernoj Gruppy Wojsk, 1945-1964), a wreszcie polską scenę.

O niektórych z owych  burz – ale może przede wszystkim o tym, jak teatr w Legnicy trwał pomimo przeciwności losu – będzie można przeczytać w pierwszej z kilku jubileuszowych publikacji. Złożą się na nią 4 broszury monograficzne napisane przez Krzysztofa Kopkę, Beatę Adamek. Leszka Pułkę i Magdalenę Piekarską, którzy podjęli się opisania ostatnich 40 lat legnickiej sceny.

Z okazji jubileuszu zaplanowano ponadto wydanie tomu “Modrzejewska w rozmowach”, zawierającego wywiady z twórcami, aktorami, pracownikami technicznymi naszego teatru. Przeprowadzi je i opracuje Katarzyna Knychalska.

Kontynuacji doczeka się też antologia “Dramaty Modrzejewskiej” z w 2007 roku, z sztukami napisanymi specjalnie dla teatru w Legnicy. Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria przygotowuje na jubileuszowy rok drugi tom z tekstami 6 kolejnych dramatów: “Orkiestry”  Krzysztofa Kopki, “III Furii| Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej – Miszczuk, “Pierwszej komunii” Pawła Kamzy, “Czasu terroru” Lecha Raczaka, “Łemko” Roberta Urbańskiego i sztuki “Droga śliska od traw.  Jak to diabeł wsią się przeszedł” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK). Wstęp do publikacji napisze Jolanta Kowalska.

Ukaże się płyta „Nasza muzyka” zawierająca wybrane utwory muzyczne, napisane dla nas przez różnych kompozytorów do spektakli w latach 1995 – 2017, w aranżacjach Łukasza Matuszyka. Częścią jesiennych obchodów będzie koncert promujący ten album.

Mocnym akcentem będzie zapowiadana na 24 listopada premiera sztuki „Labirynt świata i raj serca” Ludwika Kundery wg Jana Amosa Komeńskiego w przekładzie Andrzeja Jagodzińskiego i Zbigniewa Macheja. Spektakl wyreżyseruje Jacek Głomb, scenografię i kostiumy zaprojektuje Małgorzata Bulanda, muzyką zajmie się wrocławianin Bartek Straburzyński a ruch sceniczny opracuje Witold Jurewicz. Utwór Komeńskiego – filozoficzny traktat etyczno-teologiczny – uchodzi za najwybitniejsze dzieło czeskiego baroku. Dla teatru opracował je przed 40 laty przyrodni brat słynnego Milana Kundery.

25 listopada na Scenie Gadzieckiego odbędzie się Gala Jubileuszowa z udziałem twórców związanych z Teatrem Modrzejewskiej, jego aktualnych i byłych pracowników. Spotkanie zakończy się nietypowo – Potańcówką. Do tańca przygrywać będzie kompozytor muzyki do m.in. “Mojej Bośni” i “Makbeta” Jacek Hałas oraz jego kapela.

W ramach akcji artystycznej „Modrzejewska w regionie” legnicki teatr zaprezentuje się w 5 dolnośląskich miastach. Będą warsztaty dla młodych i starszych, prezentacje spektakli oraz projekcje nagrań zrobionych dla Teatru Telewizji. Akcja rusza już 28 kwietnia. Pierwszy na trasie jest Bolesławiec.

Jacek Głomb zadbał, by legniczanie nie przegapili jubileuszu jego teatru. Po ulicach Legnicy będzie przemieszczać się Parada Teatralna – czyli objazdowa prezentacja scenografii, kostiumów i rekwizytów na platformie tira. W czerwcu w Rynku pojawi się wystawa plenerowa “Twarze Modrzejewskiej – pracownicy teatru w obiektywie Karola Budrewicza”. W hallu Starego Ratusza zaplanowano trzy wystawy poświęcone różnym fragmentom historii budynku legnickiego teatru – we wrześniu z okresu niemieckiego, w październiku z radzieckiego, w listopadzie z polskiego (z lat 1977 – 1994). Materiały historyczne będzie sukcesywnie publikować również portal Liegnitz.pl. W kwietniu po teatrze będzie wędrować wystawa Małgorzaty Bulandy. We wrześniu na Rynku w Legnicy zagra koncert aktorska formacja Podwójne Dno.

26 listopada odbędzie się panel „Teatr Józefa Jasielskiego w Legnicy” – z udziałem Józefa Jasielskiego oraz aktorów współtworzących teatr w latach 1980 – 1989.

Działania jubileuszowe finansowane będą z grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 150 tys. zł oraz dotacji celowej Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

(Piotr Kanikowski, „2017 – rok dwóch jubileuszy legnickiego teatru”, http://24legnica.pl, 7.03.2017)