Jaki był rok 2015 w legnickim teatrze? Jak pisano w słusznie minionej epoce, był to „rok wytężonej pracy”. Efektem były cztery nietuzinkowe  premiery w nurcie głównym: „Konferencja ptaków” (31 stycznia), „Iliada. Wojna” (22 marca), Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” (30 sierpnia) oraz „Raj wariatów” (12 grudnia). Były też premiery Sceny Inicjatyw Aktorskich: „Stop the Tempo” (18 października) i „Ta piosenka brzmi znajomo” (31 grudnia).


Trzy z premier nurtu głównego powstały dzięki pracy twórców po raz pierwszy goszczących w Legnicy.  Teatr grał u siebie: na Scenie Gadzickiego, Scenie na Nowym Świecie, Scenie na Strychu, Scenie na Jordana oraz na dziedzińcu Zamku Piastowskiego, ale też – jak zwykle – sporo podróżował. Scena Gadzickiego gościła spektakle innych teatrów, jak również koncerty i dramatyzowane czytania. Młodzi ludzie z nieformalnej grupy Młodzież Tworzy Musical przygotowała i kilkukrotnie wystawiła musical „Śpiąca”.

Przez cały rok Teatr Modrzejewskiej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych, prowadził edukację teatralną w ramach Klubu Gońca Teatralnego, obejmującą wszystkie grupy wiekowe. W maju podsumował trzyletni cykl Teatr Opowieści, organizując teatralny Maraton: pięć spektakli i imprezy towarzyszące podczas jednego weekendu. Nieco wcześniej dolnośląscy dziennikarze i recenzenci uznali sztukę „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” najciekawszym spektaklem tego cyklu.

W teatralnym holu można było obejrzeć wystawy, w Caffe Modjeska uczestniczyć w spotkaniach, podczas których rozmawiano o teatrze, literaturze, sztuce, historii. Telewizja Polska po raz kolejny pokazała legnickie spektakle: „Made in Poland” i „Orkiestrę”. Teatr był organizatorem dolnośląskiej akcji i konkursu dla fanów pn. „Czytajmy dramaty!”. Inscenizowane czytania prezentował nie tylko w Legnicy, ale także w Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

Na ogólnopolskich festiwalach teatralnych artyści Modrzejewskiej łowili nagrody i wyróżnienia. I tak:

  • „Konferencja ptaków” – nagrodę Jury społecznego 55. Kaliskich Spotkań Teatralnych za „udowodnienie atrakcyjnej istoty czystej gry aktorskiej, ascetyczną skromność środków wspomagających efekty sceniczne oraz za przyjemność oglądania zespołu przyjaciół bawiących się w Teatr przez duże T”.
  •  „Zanim chłodem powieje dzień” – zbiorowe wyróżnienie aktorskie na XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu.
  •  „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” – Fanaberia Publiczności – główną nagrodę XIII Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych
  • „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” – II Nagrodę – Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe, nagroda za prace dramaturgiczne (Robert Urbański) i choreografię (Witold Jurewicz) oraz wyróżnienie za rolę męską (Paweł Wolak) w I Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”


Teatr mocno wkroczył w rok 2016.W realizacji są między innymi spektakle: „Krzywicka/Krew” Julii Holewińskiej w reżyserii Aliny Moś-Kerger, opowieść o tym, co znaczyło i znaczy być kobietą w Polsce, „Hymn narodowy” Przemysława Wojcieszka, czyli jak zwykle u tego twórcy ostra jak brzytwa rzecz o współczesnej i pękniętej na pół Polsce oraz spektakl „Przerwana odyseja” o zapomniany epizodzie powojennej historii, gdy Polska stała się domem dla macedońskich i greckich dzieci-uchodźców z kraju ogarniętego wojną domową. To koprodukcja Teatru Modrzejewskiej i Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje.

Bezspornie będzie się działo!

Robert Urbański, Grzegorz Żurawiński