Gazeta Wyborcza rozpoczyna cykl spotkań "Teatr w Gazeta Café". Pierwsze, w poniedziałek 24 września, będzie poświęcone głośnemu już spektaklowi Roberta Urbańskiego "Zabijanie Gomułki". W rozmowie wezmą udział Jerzy Pilch, autor powieści „Tysiąc spokojnych miast”, która była kanwą scenariusza i Jacek Głomb, reżyser przedstawienia zrealizowanego dla teatru w Zielonej Górze.


Gazeta Wyborcza-Stołeczna:
„W cyklu "Teatr w Gazeta Café" chcemy rozmawiać o wydarzeniach teatralnych w Warszawie. Przed ważnymi premierami i pokazami gościnnymi głośnych spektakli z Polski zapraszać będziemy twórców do naszej redakcyjnej kawiarni przy ul. Czerskiej 8/10. To będzie nowa forma teatralnej zapowiedzi. Jeśli jesteś osobą, której nie wystarczą artykuły i wywiady w "Gazecie", przyjdź na spotkanie i sam zadaj pytanie twórcom.

Zaczynamy od Teatru Na Woli, który od początku sezonu ma nowego dyrektora Macieja Kowalewskiego i bardzo się zmienia. Oprócz prapremier polskiej dramaturgii współczesnej, m.in. "Wyścigu spermy" Macieja Kowalewskiego, w najbliższych miesiącach Teatr Na Woli zaprosi do Warszawy kilka ważnych spektakli z Polski, m.in. "Zabijanie Gomułki" według Jerzego Pilcha w reżyserii Jacka Głomba, wystawione w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Przedstawienie okrzyknięte przez krytyków najlepszą adaptacją prozy Pilcha będzie pokazywane 29 września w klubie Karuzela na Jelonkach i właśnie jemu chcemy poświęcić pierwsze spotkanie "Teatr w Gazeta Café".

Spotkania "Teatr w Gazeta Café" będą odbywać się raz w miesiącu. Wstęp jest wolny. Każdy, kto przyjdzie, otrzyma ważną przez miesiąc Kartę Stołecznego Widza upoważniającą do 15-procentowej zniżki przy zakupie biletów w teatrach: Na Woli, Polonia, Dramatycznym i TR Warszawa.

"Teatr w Gazeta Café", 24 września, godz. 19. Klubokawiarnia w redakcji "Gazety Wyborczej", ul. Czerska 8/10. Dyskusję poprowadzi Remigiusz Grzela, nowy kierownik literacki Teatru Na Woli.”

(Dorota Ważyńska, "Teatr w Gazeta Café", Gazeta Wyborcza – Stołeczna, 20.09.2007)



Od redaktora serwisu:


Modrzejewska wraca do Warszawy

W sezonie 2007/2008 najważniejszy z projektów prezentacji Teatru na Woli odbędzie się pod hasłem “Modrzejewska wraca do Warszawy”. Projekt gościnnych prezentacji dorobku Teatru Modrzejewskiej w stolicy to pomysł nowego dyrektora warszawskiego Teatru na Woli Macieja Kowalewskiego. - Zamierzam co roku zapraszać do Warszawy spektakle z jednego regionu Polski. Na początek będzie to Legnica – mówi.

W jego ramach legnicki teatr pokaże w Teatrze na Woli aż osiem przedstawień: “Dziady” (reż. Lech Raczak, listopad 2007), “Łemko” (reż. Jacek Głomb, grudzień 2007), “Osobisty Jezus” (reż. Przemysław Wojcieszek, styczeń 2008), “Wlotka.pl” (reż. Paweł Kamza, luty 2008), “Szaweł” (reż. Jacek Głomb, marzec 2008), “Otello” (reż. Jacek Głomb, kwiecień 2008), “Plac Wolności” (reż. Lech Raczak, maj 2008) oraz “Obywatel M.- historyja” (reż. Jacek Głomb, czerwiec 2008).

- Cieszę się z tego projektu, dzięki któremu już nie tylko stołeczni krytycy, ale i warszawska publiczność będzie miała realną szansę zobaczyć nasze przedstawienia. Nie tylko czytać o teatrze w odległej Legnicy, ale go zobaczyć. Tym bardziej, że każde przedstawienie pokażemy 2-3 razy, a “Obywatela M.” grać będziemy nawet przez cały tydzień – dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb nie kryje zadowolenia z warszawskiej propozycji.