Zbliża się decydująca rozgrywka w 13. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W gronie 15 spektakli zakwalifikowanych do finału konkursu jest m.in. „Osobisty Jezus” Przemysława Wojcieszka zrealizowany w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. W najbliższy czwartek jeden z dwóch dodatkowych spektakli obejrzą członkowie komisji konkursowej.

Po sukcesach na tegorocznych szczecińskich „Konfrontacjach” (nagroda marszałka województwa zachodniopomorskiego i wszystkie regulaminowe wyróżnienia dla aktorów występujących w przedstawieniu) oraz gorącej jeszcze nagrodzie na gdyńskim „R@Porcie” (dla twórcy spektaklu Przemysława Wojcieszka) „Osobisty Jezus” staje do finałowej rozgrywki w ministerialnym konkursie dramaturgicznym.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to przedsięwzięcie realizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Teatrem Narodowym i ze Związkiem Artystów Scen Polskich. Do tegorocznej edycji zgłoszono 114 sztuk z całego kraju. Legnicki teatr zgłosił dwie pozycje: "Wlotkę.pl" Pawła Kamzy (premiera w maju 2006) i "Osobistego Jezusa" Przemysława Wojcieszka (premiera we wrześniu 2006).

We wstępnej fazie kwalifikacji jurorzy obejrzeli 94 spektakle (pozostałe zgłoszone tytuły nie zostały wystawione, bądź nie zostały dopuszczone do konkursu z powodów regulaminowych). W najbliższy czwartek (24 maja o godz. 19.00) na dużej scenie legnickiego teatru spektakl Wojcieszka obejrzą - oprócz widzów - także członkowie komisji konkursowej: Ewa Kwiecień, Jan Kozikowski, Sławomira Łozińska i Maria Seweryn (pozostali jurorzy widzieli już legnickie przedstawienie).

Zdaniem wielu krytyków, „Osobisty Jezus” to najlepszy i najdojrzalszy z pięciu dotychczasowych dramatów Przemysława Wojcieszka. Są i tacy, którzy uznali go za ciekawszy od wielkiego hitu, jakim stał się jego dramaturgiczny i także legnicki debiut - głośny i wielokrotnie nagradzany (ostatnio Wielką Nagrodą na 1. Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Telewizyjnej „Prix Visionica” we Wrocławiu) „Made in Poland”.

- Ten spektakl mógł powstać tylko w legnickim teatrze - twierdzi jego autor i reżyser Przemysław Wojcieszek. - Tu czuję się dobrze i bezpiecznie. Nie zaryzykowałbym wystawienia „Osobistego Jezusa” w innym miejscu. Ponadto, bardzo chciałem, by główną rolę w tym spektaklu zagrał Przemek Bluszcz. To świetny aktor i jedyny jakiego znam, którego chciałem do tej roli i który jest w stanie ją unieść.

Spektakl zaczyna się identycznie jak film („W dół kolorowym wzgórzem”), który był pierwowzorem dla dramatu. Po wyjściu z więzienia główny bohater trzydziestoparoletni Rysiek (w tej roli Przemysław Bluszcz) wraca do swojej rodzinnej wsi. Zamierza przejąć opuszczony dom i gospodarstwo rodziców, którzy nie żyją od kilku lat, wraca też do swojej dawnej narzeczonej Agaty (Ewa Galusińska), którą porzucił tuż przed odsiadką. Agata jednak jest teraz żoną starszego brata – Jarka (Paweł Wolak), co gorsze brat sprzedaje właśnie dom rodziców, aby za uzyskane pieniądze spróbować szczęścia z Agatą – tym razem w dużym mieście. Rysiek żarliwie wierzy, że Jezus, który - według jego słów - objawił mu się w więzieniu i pozwolił je przetrwać, pomoże mu też w zmaganiach o dom i dziewczynę...

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, jako jedyna scena w Polsce, był dwukrotnie laureatem głównej nagrody Konkursu: w roku 2001 zwyciężyła "Ballada o Zakaczawiu" (Maciej Kowalewski, Krzysztof Kopka, Jacek Głomb) w reżyserii Jacka Głomba, zaś w 2005 laureatem został "Made in Poland", autorski spektakl Przemysława Wojcieszka. Tegoroczne rozstrzygnięcia konkursowe poznamy w czerwcu.

*************************************************************

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Osobisty Jezus

scenariusz i reżyseria: Przemysław Wojcieszek
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Pustki
premiera: 9 września 2006
spektakle: 24 i 25 maja godz. 19.00
bilety: 25 zł (ulgowy - 15 zł)

Obsada:
Przemysław Bluszcz (Rysiek), Ewa Galusińska (Agata, jego była narzeczona, żona brata Ryśka); Paweł Wolak (Jarek, brat Ryśka), Wiesław Cichy (Tadek, przyjaciel Ryśka, lokalny mafioso), Dariusz Majchrzak (Janusz, przyjaciel Ryśka, ksiądz), Gabriela Fabian (Zośka, była dziewczyna Ryśka), Rafał Cieluch (Bernard, Niemiec), Anita Poddębniak (Milena, matka Agaty).