- Damy radę, choć przyznam, że nie spodziewałem się takich tłumów – tak szef wrocławskiego Studia ABM  Bartosz Stasina zareagował na kilkusetosobowy tłum, który pojawił się w holu legnickiego Teatru Modrzejewskiej. W czwartek do teatru przyszli legniczanie chętni do statystowania w niemieckim filmie fabularnym „Anonyma” („Kobieta nieznana”). Wybrani zagrają także filmowe epizody.


- Zrobiliście nam fantastyczną promocję - tak na widok setek wychudzonych mężczyzn (wbrew oczekiwaniom i komuniaktom - także kobiet), którzy od czwartkowego południa tłumnie wypełnili legnicki teatr zareagował Stasina. - Spocimy się dzisiaj okrutnie, ale to dobrze. Przewiduję, że do filmu potrzebnych będzie aż 250 statystów. Niektórzy, ale o tym zdecydujemy po obejrzeniu nagrań wideo, zagrają nawet w tym filmie niewielkie epizody - mówił na gorąco szef wrocławskiego Studia ABM.

Najwięcej statystów przebierze się w żołnierskie mundury. Większość w radzieckie, niektórzy w niemieckie. Niemieccy producenci filmu i ich główne polskie przedstawicielstwo, łódżka firma Tempus Film, przewidują, że plenerowe zdjęcia w Legnicy zrealizowane zostaną w czerwcu i potrwają 2 tygodnie. - Potem przeniesiemy się do wrocławskiej wytwórni filmowej, gdzie dogramy główne wątki filmu - dodaje Bartosz Stasina.

Producentem filmu będzie jedna z największych firm producenckich na świecie Studio Constantin Film AG, współproducenci tak głośnych filmów jak np. „Pachnidło” czy „Apocaliptyco” (reżyser filmu Max Färberböck pracował w przeszłości dla tej firmy), która część zadań wykonywanych w Legnicy powierzyła wrocławianom ze Studia ABM. Akcja rozgrywać się będzie w Berlinie 1945 roku, na chwilę przed zajęciem miasta przez Armię Czerwoną i tuż po tym fakcie.

Podobnie jak we wcześniejszym filmie Färberböcka „Aimée i Jaguar” (także rozgrywającym się w Berlinie) będzie to bardzo dramatyczna historia kobiety uwikłanej w dziejowy kataklizm wojny. Głównym miejscem akcji będzie ulica, na której mieszka bohaterka. Zdaniem realizatorów, którzy dokumentowali ulice w Polsce, Niemczech i Rosji, jedynie legnicka ulica Roosevelta spełnia oczekiwania i warunki scenariuszowe i scenograficzne.

- Mimo wszystko, zgodnie z wcześniejszym planem, 5 kwietnia zrobimy castingową powtórkę - obiecuje Stasina.

*********************************************************

Max Färberböck (1950) urodził się w Degerndorf  k/Monachium (Niemcy).

Po studiach w szkole filmowej w Monachium pracował dla Constantin Film, a następnie jako asystent i dramaturg dla Petera Zadek’a w Schauspielhaus Theatre w Hamburgu. Reżyserował sztuki w teatrach w Hamburgu, Heidelbergu i Kolonii. Był reżyserem i współautorem kilku odcinków serialu telewizyjnego Fahnder, zanim zajął się pisaniem i reżyserią filmów telewizyjnych.

Cztery z jego filmów Schlafende Hunde, Einer zahlt immer, Bella Block i Bella Block- Liebestod zdobyły następujące nagrody: trzykrotnie German Telestar, dwukrotnie Nagrodę Telewizyjną Niemieckiej Akademii Teatralnej, Bawarską Nagrodę Telewizyjną i Złotą Nagrodę Adolfa Grimme. Łącznie reżyser ma w dorobku 13 nagród i 3 nominacje.

Za swój najgłośniejszy, wyświetlany także w Polsce, film Aimée i Jaguar (1999) niemiecki reżyser nominowany został do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (muzykę do tego filmu skomponował polski laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek). Ostatnio był scenarzystą, reżyserem i producentem filmu September (2003) pokazywanego na Festiwalu Filmowym w Cannes.