Premierą sztuki „Nieprzytomnie” Pawła Demirskiego rozpoczął się 9. Przegląd Współczesnego Dramatu. Do teatru w Zielonej Górze udało się zaprosić Jacka Głomba, który od kilku lat prowadzi w Legnicy jedną z najciekawszych scen w Polsce. Głomb przygotowuje "Zabijanie Gomułki" według powieść Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast – pisze Dorota Wyżyńska z Gazety Wyborczej.

Aż trzy premiery przygotował Lubuski Teatr w Zielonej Górze na rozpoczęty wczoraj Przegląd Współczesnego Dramatu "rewizje.pl". Będą głośne spektakle z Polski m.in. wrocławska "Kartoteka" w reżyserii Michała Zadary i dwa spektakle Przemysława Wojcieszka: "Darkroom" z warszawskiej Polonii i "Osobisty Jezus" z Legnicy.

Trudno uwierzyć, że tak imponujący festiwal udało się przygotować w mieście, które liczy zaledwie 118 tys. mieszkańców, mając do dyspozycji budżet ok. 160 tys. zł. Te pieniądze dyrektor teatru Andrzej Buck zdobył z Ministerstwa Kultury i Sztuki, ale znaczną ich część od prywatnych firm, które wspierają teatr.

Impreza odbywa się już po raz 9. - Na początku skupialiśmy się na inscenizacjach klasyków XX wieku: Mrożka, Różewicza, Witkacego i przegląd był skierowany przede wszystkim do mieszkańców Zielonej Góry. Od kilku lat zależy nam szczególnie na dramaturgii najnowszej - mówi dyrektor Buck. Od trzech lat każda edycja ma swój temat. W tym roku "rewizje.pl". - Próbujemy zastanowić się, jaka jest kondycja młodej dramaturgii, ale też odnieść się do wydarzeń sprzed lat - dodaje dyrektor.

Jednym z najważniejszych punktów przeglądu będzie premiera sztuki "Pokropek", którą Ireneusz Kozioł, autor mieszkający w pobliskich Żarach, napisał na zamówienie Lubuskiego Teatru. Odwołuje się ona do wydarzeń z 1960 r. z Zielonej Góry, kiedy to mieszkańcy przeciwstawili się eksmisji Domu Katolickiego. Milicja użyła pałek i gazów. Reżyseruje Piotr Łazarkiewicz, premiera już dziś.

Do teatru w Zielonej Górze udało się zaprosić Jacka Głomba, który od kilku lat prowadzi w Legnicy jedną z najciekawszych scen w Polsce. Głomb przygotowuje "Zabijanie Gomułki" według powieść Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast". Rzecz dzieje się w 1963 roku w Wiśle. Reżyserowi zależy, aby spektakl był powrotem do krainy dzieciństwa. Premierę zaplanowano na 21 kwietnia, zakończy ona zielonogórski przegląd.

Festiwal otworzyła premiera sztuki jednego z najmłodszych dramaturgów - Pawła Demirskiego (autor "From Poland with Love" i "Wałęsy") - "Nieprzytomnie" w reżyserii Piotra Waligórskiego.

(Dorota Wyżyńska, "Teatralne rewizje w Zielonej Górze", Gazeta Wyborcza, 24.03.2007)