Telewizyjne wersje głośnych produkcji legnickiego teatru: „Made in Poland” oraz „Wschody i Zachody Miasta” zostały zakwalifikowane do finałowej rozgrywki w międzynarodowym konkursie organizowanym w ramach 1. Festiwalu Twórczości Telewizyjnej „Prix Visionica” Wrocław 2007. Taka jest decyzja jury preselekcyjnego. W wyścigu po nagrody w kategorii „teatr telewizji” pozostało już tylko 10 spektakli…


Główną nagrodą w tym konkursie organizowanym przez wrocławski samorząd i TVP S.A., we współpracy z Europejską Telewizją ARTE i rosyjskim Telekanal Kultura jest 25 tys. euro. Są też nagrody w poszczególnych kategoriach – po 5 tys. euro. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas festiwalu (Wrocław 24-29 kwietnia 2007). Do finału zakwalifikowano zatem obie produkcje zgłoszone przez Teatr Modrzejewskiej, obie powstały we współpracy z TVP Wrocław, jako głównym producentem spektakli (wersji telewizyjnych).

To już jest znaczący sukces, tym bardziej, że do konkursu zgłoszono aż 243 produkcje z całego świata (także w trzech pozostałych kategoriach: film fabularny, muzyka i taniec oraz intermezzo).

Prix Visionica to pierwszy w Polsce międzynarodowy festiwal poświęcony twórczości telewizyjnej, odbywający się we Wrocławiu. Tematem festiwalu jest miejsce telewizji we współczesnej kulturze, społeczeństwie i przestrzeni wielokierunkowej komunikacji od internetu po mobilne rozwiązania. W centrum uwagi wydarzenia znajdują się innowacja i twórczy eksperyment.

Festiwal to forum prezentacji pomysłów na współczesną telewizję w jej kreatywnej, kulturotwórczej roli. Osią festiwalu jest międzynarodowy konkurs, wokół którego koncentrują się wydarzenia specjalne, programowane i realizowane we współpracy z partnerami festiwalu. Te wzajemnie uzupełniające się części tworzą razem całość skierowaną zarówno dla publiczności, jak i nadawców, producentów i twórców telewizyjnych oczekujących wyrazistości telewizji w dobie wielokierunkowego rozwoju mediów.  

Jury preselekcyjne tworzyli: Barbara Trzeciak – Pietkiewicz, Jerzy Szota, Lambros Ziotas, Piotr Krajewski (dyrektor artystyczny Prix Visionica), Anna Ejsmont.

*************************************************************

“Wschody i Zachody Miasta”

scenariusz: Robert Urbański
reżyseria: Jacek Głomb
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Paweł Moszumański premiera teatralna 15.03.2003
premiera telewizyjna 4.12.2005 TVP-2  Studio Teatralne  

Telewizyjna realizacja dramatu napisanego specjalnie na zamówienie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. To rozgałęziona epicka opowieść o historii XX wieku oglądanej z teatru w niewielkim środkowoeuropejskim mieście, którego udziałem stały się wszystkie potworności minionego stulecia (nazizm, przesiedlenia, komunizm). To także opowieść o mieście i teatrze, w którym splotły się losy Niemców, Polaków, Rosjan i Żydów.

Inspiracją dla scenariusza były relacje zbierane przy pracy nad spektaklem, m.in. kluczowy wątek polskiej robotnicy przymusowej Zofii Krupskiej zbudowany jest z opowieści Heleny  Wolskiej, mieszkającej do dziś w Legnicy.   Większość zdjęć nakręcono  w budynku legnickiego teatru: na scenie, widowni, w foyer, w garderobach, maszynowni, piwnicach itd. Realizacja filmowa jest wspólnym dziełem  Ośrodka Telewizji Polskiej we Wrocławiu i Teatru Modrzejewskiej, który jest także współproducentem całości.

„Z podziwem i wielką radością obejrzałem telewizyjną wersję waszego jubileuszowego przedstawienia. Świetne aktorstwo, mądra reżyseria, doskonałe zdjęcia. Aż żal, że pora emisji tak późna, ale kto zaczął oglądać, ten musiał dokończyć. Brawo!” – skomentował obejrzane nocą „Wschody...” Maciej Wojtyszko.   


„Made in Poland”  

scenariusz i reżyseria: Przemysław Wojcieszek
scenografia – Małgorzata Bulanda
muzyka - Bartek Straburzyński premiera teatralna 21.11.2004
premiera telewizyjna (live) 20.09.2005 TVP Kultura
premiera telewizyjna (wersja montowana) TVP-2 Studio Teatralne 18.12.2005

„Made in Poland” to absolutny hit teatralny ostatnich lat, który legnickiemu teatrowi i jego twórcom przyniósł bezprecedensową liczbę ponad 20 nagród (festiwale, konkursy, plebiscyty), wśród których tak znaczące jak: “Laur Konrada” Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje 2005”  w Katowicach  (dla reżysera) oraz Grand Prix  (przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) XI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2005). Przedstawienie doczekało się rekordowej w skali Polski liczby recenzji i omówień i - co ważne - podobało się nie tylko zawodowcom, ludziom sceny, i krytykom, ale przede wszystkim publiczności.  

To przejmująca opowieść poszukiwaniu własnej drogi w świecie pełnym przemocy i zakłamania. Bohaterem sztuki jest zbuntowany Boguś, młodzieniec, który rzuca ministranturę, bierze kij bejsbolowy do ręki pakuje się w kolejne tarapaty. To historia pełna smutku i goryczy, miłości i nienawiści, głupoty zmieszanej z mądrością, w której każdy ma przynajmniej dwie twarze. A to wszystko w cieniu idola pop-kultury Krzysztofa Krawczyka, od którego się wszystko zaczyna i na którym się kończy.

Realizacja telewizyjna była pionierska. Ekipa licząca kilkadziesiąt osób, 12 kamer, dwa wozy transmisyjne, satelitarna stacja nadawcza, były tylko częścią bezprecedensowego przedsięwzięcia, jakim była transmisja tego spektaklu na żywo ze Sceny na Piekarach dla TVP Kultura. W tym samym czasie na telebimach oglądali transmisję także mieszkańcy Piekar i widzowie w legnickim Rynku zgromadzeni w teatralnej Caffe Modjeska.

„Transmisja przedstawienia ”Made in Poland” była wydarzeniem, którym nasza telewizja może się szczycić” – napisał po transmisji ówczesny dyrektor TVP Kultura Jacek Weksler.  

Po kosmetycznym montażu spektakl pokazywany był w TVP wielokrotnie.