W niedzielny wieczór (8 października) legnicki Teatr Modrzejewskiej wystąpi na X Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia, organizowanym przez Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. W jubileuszowej edycji festiwalu, której towarzyszy hasło "Jutro będzie lepiej..." legniczanie pokażą „Operację DUNAJ” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Łącznie podczas tygodniowego konkursu zaprezentowanych zostanie 14 spektakli komediowych, ocenianych przez jury, w którym zasiądą m.in. Jacek Fedorowicz, Edward Linde-Lubaszenko i Sylwester Chęciński.

Jurorom przyjdzie oceniać spektakle wielu teatrów z Polski, w tym kilka krakowskich: "Stryczek dla dwóch, czyli rzeź domowa" Teatru KTO (reż. Miro Prochazka), "Wszystko o kobietach" Teatru Ludowego (reż. Paweł Szumiec), "Historie Petra Zelenki" oraz "Griga obchodzi imieniny" - oba Teatru Nowego (reż. Piotr Sieklucki), a także "Brzeg - Opole" Konfederacji Artystycznej Mucheres (reż. Marta Ojrzyńska i Joanna Drozda).
Ponadto o nagrody walczyć będą m.in.: "Operacja Dunaj" - Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, "Filozofia po góralsku" - Teatru Studio w Warszawie, "Paragraf 22. Epizod" - Teatru Dramatycznego w Białymstoku, "Gimpel - głupek" - Teatru Formy we Wrocławiu, "Darkroom" Teatru Polonia Krystyny Jandy. Tarnowską scenę będzie prezentować komedia "Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść" (reż. Andrzej Sadowski).
Poza konkursem Jerzy Trela pokaże monodram "Wielkie kazanie księdza Bernarda" (30 października spektakl pokazany zostanie także na scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy!) przygotowany w Teatrze STU w reż. Krzysztofa Jasińskiego, zaś Marta Bizoń wystąpi z recitalem oraz zaprezentuje swą książkę "Zapiski artystki".»

O „Operacji DUNAJ” napisano m.in.:


„Pomysł fantastyczny: opowiedzieć o niesławnym najeździe Układu Warszawskiego na dubczekowską Czechosłowację. Ale nie w tonie demaskacyjnym, a z humorem a`la czeski film. Odheroizować przy okazji jeden z mitów pophistorii poprzez ukazanie następców Janka Kosa i jego załogi, już bez psa: czterech ćwoków w zagubionym czołgu prujących przez podkarkonoskie lasy prosto na NRD, co ani chybi grozi trzecią wojną” – zauważył Jacek Sieradzki w Przekroju.

„Nie często zdarza się oby teatr podejmował drażniący temat z tak niedalekiej przeszłości. Przy czym pokazywał Polaków w niekorzystnym świetle i do tego dotykał środowiska wojskowego. Robert Urbański - autor "Operacji Dunaj" zajął się wydarzeniami z 1968 roku, kiedy jako Polacy, sojusznicy Związku Radzieckiego, wjechaliśmy czołgami do Czechosłowacji. Celem było przywrócenie sąsiadom komunistycznego ładu. Dramaturg na szczęście ominął wielką politykę i skupił się na kilku epizodach z udziałem kilkunastu osób różnej narodowości. W tym celu posłużył się autentycznymi wspomnieniami uczestników tamtych zdarzeń.
Załoga polskiego czołgu zgubiła się w czeskich, przygranicznych lasach. W ich poszukiwaniu uczestniczyło troje innych żołnierzy. Wszyscy spotykają, w różnych sytuacjach, rosyjskiego sołdata kobietę oraz grupę miejscowych Czeszek. Szybko poznajemy ich wzajemne relacje, poglądy, a nawet charaktery. Ekstremalne wydarzenia sprowokowały i wyostrzyły reakcje bohaterów powieści. Jesteśmy zatem świadkami rozpadu wojskowego małżeństwa, wojennego spekulacyjnego handlu, przemocy i wreszcie pożądania władzy. Na szczęście pojawiają się wśród nich ludzie, dla których honor, patriotyzm, godność wciąż mają wartość. Autentyczności opowiadanej historii dodaje używanie przez aktorów języków odpowiadających narodowości granych postaci. Mimo że podejmowany temat jest bardzo poważny i wstydliwy dla nas Polaków, to podany jest w sposób bardzo dowcipny. Do tego prezentowany humor jest na przyzwoitym poziomie.
"Operacja Dunaj" to kawał lekcji historii podanej w atrakcyjnej formie. Myślę jednak, że śmiech nie przysłania wymiaru tragicznych wydarzeń” – oceniał Piotr Bogdański w „Wiadomościach Wałbrzyskich”.

********************************************************************************


Operacja "Dunaj"

scenariusz: Robert Urbański
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Bartek Straburzyński
premiera: 25 lutego 2006